Pavel Šotola: V Česku jsme lídrem, ale od světa se stále učíme

Pardubice – Na mezinárodní konferenci k transformaci péče o ohrožené děti a mládež se v Pardubicích sešli odborníci z celé České republiky i ze zahraničí. Pardubický kraj je v této oblasti jedním z lídrů v České republice, ale v některých evropských zemích jsou už mnohem dále. Konference byla součástí projektu spolufinancovaného z fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) 2009-2014.
 
Pardubický kraj spolu se Zlínským krajem jsou jediné, které se do transformace v rámci fondů EHP zapojily, i když v České republice stále není potřebná legislativní podpora uzákoněna. „Již v roce 2015 jsme do toho šli s cílem vytvořit funkční systém vzájemně propojených služeb, které dokážou reagovat na individuální potřebu podpory ohrožených dětí i rodin s dětmi. Tento trend podporují i nově zvolení radní,“ uvedl Pavel Šotola, který má na starosti sociální péči a neziskový sektor a má už zkušenosti s praktickou transformací sociálních služeb. Péče o ohrožené děti v České republice je dosud rozložena mezi tři rezorty – kromě sociálních věcí také školství a zdravotnictví.
 
„Přesvědčit lidi, že cílem transformace není rušit dětské domovy a dětská centra, ale lépe nastavit systém služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny, nebylo vůbec jednoduché. Pracovníci v jednotlivých transformačních týmech si na to ve spolupráci s odborníky museli přijít sami. O to cennější jsou transformační plány jednotlivých zařízení, které vycházejí ze situace a možností v každé lokalitě,“ řekl Šotola.
 
Pardubický kraj získal po dokončení transformačních plánů v roce 2016 od EHP ještě možnost uskutečnit dodatečné aktivity. Díky tomu mohl pokračovat ve vzdělávání, jednotlivá zařízení mohla dát vytisknout letáky a další propagační materiály pro své nové služby a nyní se dokončuje také celková krajská strategie pro péči o ohrožené děti. V ní se jednotlivé plány propojí tak, aby síť potřebných sociálních služeb pokrývala rovnoměrně celý kraj.
 
Na konferenci představili jednotliví řečníci také praktické aspekty systému péče o ohrožené děti ve Velké Británii, na Slovensku a ve Francii. Tam všude se inspiruje i Pardubický kraj. Zástupci dětských domovů se byli v řadě zahraničních zařízení osobně podívat a viděli, jak to tam funguje. „Nemohu říci, že bychom tady měli všechno horší, to určitě ne, ale například v práci s rodinou, třeba i tou nefunkční, se máme od francouzského systému v partnerském regionu Centre co učit,“ konstatoval Ondřej Výborný, ředitel Dětského domova v Holicích. S řadou zajímavých poznatků spojených s výchovou nepřizpůsobivých dětí seznámila přítomné Celestine Verity Lloyd, ředitelka dětského domova v západním Londýně, a legislativní systém s jasnými pravidly na Slovensku představila Beata Molnárová, ředitelka Dětského domova Harmónia.

  • 15.3.2017