Odborná pomoc

Duševní obtíže mohou být různé závažnosti, mít různý průběh a v různé míře ovlivňovat váš život. Tomu odpovídají i možnosti pomoci, které můžete využít.

Pro někoho je adekvátní pomocí jednorázová podpora v krizovém centru či v psychiatrické ambulanci, pro jiného v pravidelném docházení na psychoterapii či ve využívání sociálních služeb, pro dalšího pobyt na lůžku v nemocnici.

První pomoc můžete hledat i u svého praktického lékaře. Pomůže především s posouzením, zda vyhledat specialistu – ambulantního psychiatra (když je nutná další zdravotní péče) nebo spíše psychoterapii (sice jde o službu hrazenou ze zdravotního pojištění, ale v mnoha případech za ni musí platit i klient) či sociální služby.

Praktické rady

  • Každý typ duševního onemocnění vyžaduje specifickou péči. Někdy je těžiště péče v zdravotní oblasti, v jiných případech je důležitá psychoterapie nebo podpora v sociální oblasti. Pro různé typy obtíží také fungují specializované programy, třeba pro problémy závislostí, úzkosti či například mentální anorexii.
  • Čím dříve vyhledáte pomoc, tím je lepší prognóza onemocnění. To platí stejně jako u jiných nemocí, nicméně díky studu a nepřijetí duševních nemocí okolím je doba, po kterou lidé s psychickými potížemi nevyhledávají pomoc, neúměrně dlouhá. Z výzkumných dat vyplývá, že v průměru více než 2 roky od prvních projevů.
  • I v případě psychických obtíží je možné a doporučené v prvé řadě navštívit praktického lékaře, který může pomoci s vyhledáním dalších specialistů či odborných služeb.
  • V Pardubickém kraji jsou dostupné terénní sociální služby, které vám usnadní kontakt s profesionály. Můžete se s nimi setkat u vás doma či na místě, které si sami zvolíte. Od roku 2018 působí takto i sociálně zdravotní služby tzv. Center duševního zdraví. Jejich součástí jsou také psychiatři, zdravotní sestry a psychologové, kteří za vámi mohou dorazit.
  • Výše uvedené týmy nabízí rovněž službu „asertivního kontaktování“. Ta je potřebná ve chvíli, kdy sám nemocný není motivován pro spolupráci a aktivně pomoc nevyhledá. Ani ta sice není schopna vše vyřešit, ale může výrazně pomoci a předejít hospitalizacím proti vůli nemocného.

Situace není krizová

V případech, kdy se necítíte psychicky dobře, ale nemáte pocit, že vám jde o život a mohli byste být sobě nebo někomu jinému nebezpeční, a domníváte se, že vaše duševní obtíže mohou znamenat počátek duševního onemocnění a chcete se o tom s někým poradit.

Psychická nepohoda se může projevit mnoha různými způsoby. Zde jsou uvedeny jen některé situace, se kterými se lidé během obtížného životního období mohou setkat. 

  • Máte potíže se spánkem – neusnete, i když jste dlouhodobě vyčerpáni, budíte se mnohokrát za noc či velmi brzy ráno.
  • Cítíte se ve stresu a nezvládáte své povinnosti tak jako doposud.
  • Řešíte vztahový problém s partnerem nebo rodinou.
  • Máte pocit, že v práci prožíváte vyhoření a nevíte, jak dál.
  • Pociťujete úzkosti – například máte pravidelně pocity na omdlení, svírá se vám hruď, buší vám srdce nebo se bojíte jít mezi lidi.
  • Trápí vás již několik týdnů depresivní myšlenky, jste bez energie a zájmu.
  • Rychle se vám střídají nálady, pozitivní a negativní reakce v reakci na malý a nepřiměřený podnět z okolního prostředí.
  • Zažíváte zvláštní smyslové vjemy (například záslechy hlasů v situacích, kdy jste sami) či obavy z pronásledování, obavy o své zdraví a život.

Neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc nebo jinou odbornou pomoc v případě, že:

  • popsané signály se objevují delší dobu
  • nepříjemně vám zasahují do každodenního života
  • situace se nelepší, vidíte zhoršení

Doporučujeme vám kontaktovat internetovou poradnu, linku důvěry, psychoterapeuta, sociální služby poskytující poradenství v oblasti duševního zdraví, ambulanci klinického psychologa. Nebo je možné využít i mobilní aplikace, kde můžete získat radu a pomoc, jak postupovat dál.

V Pardubickém kraji působí také několik svépomocných skupin lidí s podobnou zkušeností, na které je možné se obracet. Sdílená zkušenost, pochopení a vědomí toho, že podobnou situaci zažívají nebo zažívali mnozí další lidé, může být v těchto situacích velmi užitečná pro nalezení úlevy.

Internetové poradny a linky první psychické pomoci

Nejste si jisti, zda chcete přijít osobně? Je pro vás snazší o svých starostech a otázkách psát nebo o nich mluvit přes telefon? Právě pro vás jsou určeny služby internetových poraden a linek první psychické pomoci.

Internetové poradny

Linky první psychické pomoci

Poradenství a psychoterapeutická pomoc

Cílem psychoterapie je zlepšení nebo udržení kvality života klienta. Psychoterapie má mnoho směrů.

soukromého psychoterapeuta si sezení hradí klienti sami. V Pardubickém kraji najdete soukromé psychoterapeuty, někteří z nich jsou registrovaní v programu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nebo působí pod sociálními službami. Psychoterapeut má různé vzdělání (psycholog, sociální pracovník, pedagog) a podle standardů České asociace pro psychoterapii by měl mít za sebou minimálně jeden akreditovaný psychoterapeutický výcvik. Terapeut využívá různé prostředky (rozhovor, hra, terapeutické karty, práci s tělem), kterými pomáhá zmírnit potíže, případně odstranit symptomy duševní nepohody nebo onemocnění.

Ambulance klinických psychologů

Klinická psychologie je specializované odvětví psychologie, které se zabývá diagnostikou, prevencí a terapií duševních potíží, poruch a onemocnění.

Klinický psycholog využívá poznatků všeobecné, vývojové, osobnostní a sociální psychologie k vypracování uceleného obrazu klientova problému. Hledá psychologické metody poznání, předcházení a řešení psychických potíží v nejširším slova smyslu.

Kromě toho se zabývá také řešením nesnází v mezilidských vztazích, které klienti nejsou schopni zvládnout vlastními silami. Například poruchy emočního vývoje, vývojové osobnostní potíže, aktuální nebo chronické konfliktní stavy, nezvládání vlastního života v určité vývojové etapě nebo situaci. Stejně tak i problémy způsobené organickými defekty a onemocněními.

Klinického psychologa nejblíže vašemu bydlišti můžete vyhledat v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb. Péče je většinou hrazena ze zdravotního pojištění. Nepředepisuje léky. Ke klinickému psychologovi je možné se objednat na základě doporučení praktického lékaře nebo psychiatra.

Národní registr poskytovatelů zdravotních služebNárodní registr poskytovatelů zdravotních služeb

Situace je krizová

Někdy je situace velmi naléhavá, že je třeba okamžitě jednat. Zvláště, pokud je člověk ve stavu, kdy ohrožuje na zdraví sám sebe či osoby ve svém okolí.

V těchto situacích je záchrana života prioritou. Lze kontaktovat telefonickou krizovou pomoc, ale i krizová centra a služby, která poskytují neodkladnou pomoc a je zde možné své obtíže konzultovat.

Některá krizová centra také nabízí krátkodobý pobyt, který umožní překonat krizovou situaci, aniž dojde k dlouhodobé hospitalizaci v nemocnici. Tuto pomoc využívají jak lidé, kteří sami obtíže vnímají, tak jejich blízcí a přátelé, kteří mají obavy o zdraví svého blízkého člověka či sami potřebují podporu.

Neostýchejte se s pracovníky krizového centra spojit, je lepší svou situaci konzultovat včas a hledat možné řešení – než vyčkávat, kdy se mohou obtíže zvětšit tak, že hospitalizace bude nevyhnutelná.

Jinou možností, jak si zajistit podporu v domácím prostředí, je například využití služby center duševního zdraví.

Centra duševního zdraví:

Centrum duševního zdraví Pardubice – tel.: 777 454 573, e-mail: info@pdz.cz
Centrum duševního zdraví Chrudim – tel.: 774 915 755, e-mail: pdz-cr@pdz.cz
Centrum duševního zdraví Ústí nad Orlicí – tel.: 775 426 214, e-mail: pdz-uo@pdz.cz
Centrum duševního zdraví Svitavy – tel.: 603 900 902, e-mail: cdz.sy@pol.hk.caritas.cz

Tato služba, která za vámi přijede, kam je potřeba, buď domů, do nemocnice či na jiné domluvené místo, pomáhá zvládat situace spojené s duševním onemocněním. Terénní psychiatrické sestry mohou pomoci se zajištěním psychiatrické péče, nastavením medikace a terapeutického plánu. Spolupracují s ambulantním psychiatrem nebo psychiatrem centra duševního zdraví. Podávají informace a podporují v užívání léků, pomáhají ve zvládání běžných denních činností a v případě zhoršení zdravotního stavu poskytují podporu pro překlenutí obtíží, aby nemuselo dojít k hospitalizaci. Sociální pracovníci vás mohou podpořit v domácím prostředí v nácviku běžných denních činností a pracovních dovedností, ale také při řešení dalších krizových situací, jako je ztráta zaměstnání či bydlení a podobně.

Pokud je situace velmi urgentní, kdy se člověk nachází ve stavu, kdy ohrožuje na zdraví sám sebe či lidi ve svém okolí, je nutné volat záchrannou službu či policii. I přestože tuto situaci mohou lidé prožívat různě, záchrana života je prioritou.

Někdy přichází velká úleva, že je řešení obtíží na dosah a hospitalizace je vítaná. Někdo vnímá nemocniční prostor jako bezpečný, kde si může odpočinout a kde je od svých potíží chráněn. Bohužel často je hospitalizace na lůžkovém psychiatrickém oddělení spojená se stigmatem a obavami, že dostanu nálepku blázen a té se nezbavím.

Přitom v případě jiných zdravotních obtíží vnímáme hospitalizaci v nemocnici za samozřejmou, stejně jako volání záchranné služby při ohrožení života. Proto je důležité být během hospitalizace v kontaktu s rodinou a svými blízkými a již před propuštěním mít zajištěný co nejplynulejší přechod zpět do běžných aktivit.

Pokud se vám stalo, že jste do léčby vstoupili nedobrovolně, jsou možná vaše pocity smíšené. Taková situace může být zraňující, jak pro člověka s duševními obtížemi, tak pro jeho blízké. I když lidé často porozumí tomu, proč se tak stalo, mohou vyvstávat otázky, nevyslovené pocity, obavy a podobně.

Individuální nebo rodinná terapie může pomoci překonat tuto náročnou situaci (a nejen tu) a podpořit udržení a posílení blízkých vztahů.

Krizové služby

Krizová centra poskytují neodkladnou a nestigmatizující péči. Nabízejí různé formy krizové intervence (telefonická, tváří v tvář) a též krátkodobý pobyt na lůžku.

Telefonické krizové linky umožňují anonymní telefonický kontakt pro rozhovor o aktuálních problémech vyžadujících neodkladné nebo naléhavé řešení. Kromě pomoci při zvládání různých krizových stavů poskytují také informace o službách a kontaktech na vhodná navazující zařízení. K přednostem této služby patří snadná dostupnost (krizovou linku je možné kontaktovat v okamžiku, kdy je to nejvhodnější – není nutné se objednávat). Předností služeb krizových linek je jejich anonymita, odborná způsobilost, dobrá dostupnost a provázanost s dalšími službami.

  • KONTAKT Ústí nad Orlicí o.p.s., Smetanova 470, Ústí nad Orlicí, 562 01 Ústí nad Orlicí 1; tel.: 465 524 252; e-mail: napis@linkaduveryuo.cz
  • Linka první psychické pomoci pro dospělé: 116 123
  • HELP 24
  • Stopstigma – Poradna Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví
  • BONs@y, e-mail: ipomoc@bona-ops.cz
  • Linka XX pro dívky a ženy (drogy), nonstop. Tel.: 284 016 292
  • Krizová linka Anabell, tel.: 848 200 210 (ZDARMA), lidé s poruchou příjmu potravy
  • Linka seniorů – Elpida: pro seniory, osoby o seniory pečující a osoby v krizi. Anonymní. Zdarma. Tel.: 800 200 007
  • Linka bezpečí: celostátní linka pro děti a mládež v krizových životních situacích. Zdarma. Nonstop. Tel.: 116 111, e-mail: pomoc@linkabezpeci.cz
  • Sluchátko: Bezplatná terapeutická linka. Tel.: 212 812 540
  • Linka duševní tísně: NONSTOP linka pro všechny. Tel.: 476 701 444
  • Modrá linka: Pro všechny. Tel.: 731 197 477, 608 902 410, skype, chatové a e-mailové poradenství
  • Rodičovská linka: Pro všechny, kteří mají starost o děti. Tel.: 606 021 021, chatové a e-mailové poradenství
  • Linka důvěry STŘED. Pro všechny. Tel.: 475 603 390

Krizová pomoc je terénní, ambulantní či pobytová služba poskytovaná zdarma na přechodnou dobu osobám, které se nachází v situaci ohrožení zdraví či života. Těm je zde zajištěna sociálně terapeutická podpora pro překonání krizového stavu. Ubytování je poskytováno zpravidla na dobu, která nepřesáhne 7 dní.

  • Centrum J. J. Pestalozziho, o.p.s.; pracoviště Chrudim; Štěpánkova 107, Chrudim I; tel.: 601 001 056, 469 623 899, 725 838 213; e-mail: kc@pestalozzi.cz
  • Centrum J. J. Pestalozziho, o.p.s.; pracoviště Svitavy; Milady Horákové 373/10, Předměstí, Svitavy 2; tel.: 461 321 100, 461 321 200, 725 719 029; e-mail: kcsvi@pestalozzi.cz
  • Centrum J. J. Pestalozziho, o.p.s. pracoviště Žamberk; Masarykovo náměstí 86, tel.: 725 838 127, 725 838 129; e-mail: kcza@pestalozzi.cz
  • Cesta pro rodinu, z.ú.; Čs. armády 728, Žamberk; tel.: 465 321 295, 465 321 327, 774 621 302; e-mail: pracovnice@cestaprorodinu.cz
  • SKP-CENTRUM, o.p.s.; Na Spravedlnosti 803, Pardubice V – Zelené Předměstí, tel.: 466 636 077, 777 765 835; e-mail: madz@skp-centrum.cz
  • SKP-CENTRUM, o.p.s.; Erno Košťála 1013, Studánka, Pardubice; tel.: 608 432 117, 777 765 844; e-mail: pardubice@skp-centrum.cz
  • Krizové centrum RIAPS; Chelčického 39, Praha 3. Služby jsou dostupné nepřetržitě, včetně linky důvěry. Je možná i krátkodobá hospitalizace na lůžkovém oddělení k překlenutí krizového období či varianta krátkodobého pobytu v denním stacionáři. Tým tvoří psychologové, psychiatři, zdravotní sestry a sociální pracovníci. Poskytuje krizovou intervenci, individuální a skupinovou psychoterapii, relaxační techniky, farmakoterapii a sociální poradenství.
  • Centrum krizové intervence, Ústavní 91, Praha 8. Jde o nízkoprahové zařízení, které poskytuje pacientům akutní psychiatrickou a psychologickou pomoc v situaci psychické krize. Centrum je dostupné nepřetržitě, bez objednání, jeho součástí je linka důvěry. Kromě možnosti krátkodobé hospitalizace poskytuje i denní skupinově psychoterapeutický program, ambulantní konzultace a specializovanou skupinu pro lidi, kteří se vyrovnávají s následky akutního traumatu.
  • Poradna pro rodinu Pardubického kraje – pomoc v krizi, tel.: 724 112 065
    • Pardubice – Mozartova 449, Pardubice, e-mail: pardubice@poradnapardubice.cz; tel.: 603 273 948
    • Chrudim – Široká 29, Chrudim IV, e-mail: chrudim@poradnapardubice.cz; tel.: 737 360 028
    • Svitavy – Riegrova 2063/11, Svitavy, e-mail: svitavy@poradnapardubice.cz; tel.: 604 867 581
    • Ústí nad Orlicí – Na Pláni 1343, Ústí nad Orlicí, e-mail: usti@poradnapardubice.cz; tel.: 721 981 780

Komunitní týmy a Centra duševního zdraví

Komunitní týmy

Komunitní týmy působí především v přirozeném prostředí (tedy komunitě) lidí, kteří službu potřebují. Nabízejí pomoc tam, kde si klient přeje. Kromě setkání doma jej mohou doprovodit k lékaři, na úřad či k soudu.

Komunitní služby se v první fázi snaží zjistit, co vše nemocný potřebuje. Následně mohou hrát roli zprostředkovatele jiných služeb nebo koordinátora potřebné péče.

Zapojují podle potřeby další profesionály, od ambulantních lékařů až po veřejně dostupné služby, ale také bezprostřední okolí klienta, tedy rodinu či sousedy.

Převážně jsou komunitní týmy složené ze sociálních pracovníků, ale v některých městech je dostupná sociálně zdravotní služba komunitního týmu v Centrech duševního zdraví. Ta poskytuje celistvou péči psychiatra, psychologa, zdravotních sester, sociálních pracovníků, ale i peer konzultantů, případně peer pečovatelů. Komunitní týmy úzce spolupracují se spádovými zdravotními službami (od lůžkových zařízení až po psychiatrické ambulance), s obecními úřady a s dalšími poskytovateli sociálních služeb.

Centra duševního zdraví

Centra duševního zdraví jsou zaměřena především na osoby s vážným duševním onemocněním, jejichž situace vyžaduje propojenou sociálně zdravotní péči. Mezi potenciální klienty center duševního zdraví patří lidé, které trápí schizofrenie, poruchy nálady (deprese, mánie či bipolární porucha) a okrajově neurotické poruchy s chronickým průběhem a některé poruchy osobnosti.

Centra duševního zdraví hrají důležitou roli v předcházení hospitalizacím při akutní fázi onemocnění či pomoci při zotavení po návratu z hospitalizace.

Psychiatrické ambulance

K návštěvě psychiatrické ambulance není potřebné doporučení praktického lékaře. Psychiatrická ambulance je často místem prvního kontaktu pacienta s psychiatrickou péčí. Tento kontakt bývá velmi často dlouhodobý a kontinuální. Poskytuje diagnostiku a léčbu zaměřenou na biologickou, psychologickou a sociální stránku pacientova zdraví a nemoci (medikamentózní léčba, psychoterapie). Komplexní péči zajišťuje psychiatr ve spolupráci s dalšími odborníky a službami (klinická psychologie, centra duševního zdraví, sociální služby).

Psychiatrickou ambulanci nejblíže vašemu bydlišti můžete vyhledat zde:

mapy.pardubickykraj.cz/app/map/uzis/

Lůžková psychiatrická péče

Lůžková psychiatrická péče je poskytovaná v psychiatrických odděleních nemocnic (akutní lůžka), psychiatrických nemocnicích (péče akutní, následná, specializovaná) a specializovaných lůžkových zařízeních (léčba specializovaná na vybraný okruh diagnóz nebo typ terapie). Přijetí do lůžkového psychiatrického zařízení může být dobrovolné nebo nedobrovolné.

Akutní lůžková psychiatrická péče (akutní lůžka) je poskytovaná bezprostředně po vzniku či zhoršení psychické poruchy vyžadující hospitalizaci osob, které o tuto péči požádají, nebo psychiatrickou péči odmítají, ale v důsledku duševní poruchy ohrožují sebe nebo své okolí. Psychiatrická akutní lůžková oddělení jsou určena k poskytování takové péče, kterou nelze poskytnout ambulantně a při které je potřebný pobyt na lůžku ve zdravotnickém zařízení po dobu nejméně 24 hodin. Psychiatrická léčba je poskytována nepřetržitě. Z hlediska délky pobytu jsou určena pro krátkodobou až střednědobou hospitalizaci pacientů s akutní psychickou poruchou nebo s akutní dekompenzací poruchy chronické. Psychiatrická akutní lůžková oddělení provádějí diagnostiku, terapii, rehabilitaci a posuzování psychických poruch. Poskytují konziliární službu pro ostatní oddělení nemocnice.

Lůžka následné psychiatrické péče jsou určena pro nemocné, u kterých byl ukončen diagnostický proces, nastavena terapie a stav stabilizován do takové míry, že nevyžadují denní kontrolu lékařem a těžiště péče se přesouvá do oblasti ošetřovatelství. Přítomné projevy psychopatologie přitom neumožňují jejich propuštění do domácího ošetřování nebo zařízení sociální péče.