Svépomocné skupiny pro pečující

Co jsou svépomocné skupiny pro pečující?

Téměř všichni se ve svém životě potkáme se situací, kdy řešíme otázku podpory a péče o svého blízkého. V tu chvíli vlastně není vůbec podstatné, jestli důvodem péče o blízkého je psychické onemocnění nebo třeba fyzický hendikep či mentální postižení.

Co dělat pro nejlepší zvládnutí náročné situace?

Pro co nejlepší zvládnutí situace je důležité mít informace o nemoci, možnostech léčby a podpory. Je potřeba vyřešit nové problémy, které tato situace přináší. Jde pochopitelně o velkou výzvu. Není to jen starost o zdraví blízkého, ale i neustálý tlak na vlastní síly. Někdy na člověka padne pocit osamělosti. Může mít i obavy z toho, jestli všechno zvládne.

Pokud někdo chce pomáhat svým blízkým, měl by být nejprve sám v dobré duševní kondici. Jsou možnosti, jak přijmout danou situaci a neuzavírat se ve své bolesti, starostech a obavách z budoucnosti. Mnoho lidí prožilo stejnou situaci, řada ji prožívá právě teď. Mohou si vzájemně pomáhat, být si oporou v těžkých chvílích a společně se radovat z úspěchů. Důležité je, že nejsou sami. Mohou vstoupit do svépomocné skupiny pečujících nebo si ji vytvořit.

Jaká je definice svépomocné skupiny pečujících?

Jak by se dala definovat svépomocná skupina pečujících? Jsou to lidé, které spojuje nejen láska, starost a zájem o své blízké, ale bohužel i diagnóza nebo omezení těch, o které pečují. Je to místo, kde je možné najít úlevu, porozumění a podporu od těch, kteří čelí podobným těžkostem. Tady se nemusíte bát ukázat své slabosti. Zde můžete otevřeně hovořit o tom, co nás trápí.

V těchto skupinách zjistíte, že na tuto náročnou životní situaci nejste sami. Sdílíte s ostatními své zkušenosti, ale i strachy a radosti. Můžete mluvit o tom, jak těžké je vyjít vstříc potřebám vašeho blízkého, jak zvládat stres, který pečovatelství přináší, nebo jak se vyrovnat s tím, že někdy nevíte, co dál. I když každý příběh je jiný, procházíte podobnými emocemi, situacemi i těžkostmi.

Místo, kde můžete najít pochopení i nové pohledy

Svépomocná skupina je místo, kde najdete pochopení. Tady vás nikdo nebude soudit, protože ví, jaké to je. Zde můžete sdílet, co vás bolí, co vás zmáhá, co vám dává sílu. A možná najdete i nové pohledy na to, jak se o sebe postarat, abyste mohli být silní i pro své blízké.

Ve svépomocných skupinách pro pečující se setkáte s lidmi, kteří chápou, že pečovat o druhé znamená i pečovat o sebe.

Pokud se cítíte vyčerpaní, ztracení nebo zranitelní, svépomocné skupiny jsou tu pro vás. Můžete zde najít úlevu, povzbuzení a naději, že to zvládnete. Tady je prostor pro vás – pro vaše pocity, otázky i potřeby. Nezůstávejte v tom sami! Pojďte se k nám připojit a najít sílu i v těch nejtěžších chvílích.

Obecně o svépomocných skupinách v České republice

Historie svépomocných skupin v České republice začíná v 90. letech minulého století. Každá skupina bývá jiná. Může si vytvářet vlastní pravidla (kodex). Má svého koordinátora. Některé skupiny jsou zcela samostatné. Jiné mohou mít podporu například od organizací sociálních služeb.

Svépomocné skupiny pečujících se scházejí podle dohody svých členů. Většinou v pravidelných měsíčních intervalech. Některé využívají i online setkávání. Jejich hlavním smyslem je vzájemné sdílení a podpora. Programem skupinové akce může být i beseda s odborníkem, exkurze, výlet či víkendový pobyt.

Svépomocné skupiny pro pečující v Pardubickém kraji

Pardubický kraj si uvědomuje význam role pečujících. Proto podporuje svépomocné skupiny, které jim mají pomoct v těžkých chvílích.

Pokud jste pečující, máte zájem nebo pochybnosti, ozvěte se. Můžete vstoupit do existující skupiny, případně založit novou. Nebo se „jen“ dozvědět odpovědi na své otázky. Nebojte se zeptat.

Kontakty:

Krajská skupina koordinátorů svépomocných skupin pečujících
Kontaktní osoba: Lenka Kořínková
tel.: 778 716 811
e-mail: lenka.korinkova@pdz.cz

Okres Svitavy: DUŠEPROSTOR – skupina pečujících o lidi se zkušeností s duševním onemocněním
tel.: 739 478 797
e-mail: skupina.duseprostor@gmail.com
web: www.duseprostor.cz

Okres Chrudim: Péče o duševní zdraví z.s. – Svépomocné skupiny pečujících o blízké se závažným duševním onemocněním
Kontaktní osoba: Lenka Kořínková
tel.: 778 716 811
e-mail: lenka.korinkova@pdz.cz
web: www.pdz.cz

Okres Pardubice: skupina pečujících o lidi se zkušeností s duševním onemocněním
Kontaktní osoba: Ivana Tůmová
tel.: 775 654 081

Okres Pardubice: skupina pečujících zaměřená na rodiny a děti s mentálním postižením
Kontaktní osoba: Jiří Pašek
tel.: 737 235 123
e-mail: pasek@email.cz