Helena Vondráčková: „Pardubický kraj je velmi bohatý na kulturu. Ráda se do něj vracím“
„Holka od Červený řeky“ HELENA VONDRÁČKOVÁ se na tuzemské hudební scéně pohybuje od 60. let minulého století. V současné době slaví dvě významná jubilea – 77. narozeniny a také 60 let na hudební scéně. Dodnes patří mezi nejúspěšnější osobnosti české pop music. Svědčí o tom i vyprodané koncerty a zájem fanoušků o její písně a alba. Do Pardubic se vrátí na Den Pardubického kraje.
Dětství prožila ve Slatiňanech
Známá zpěvačka HELENA VONDRÁČKOVÁ se narodila 24. června 1947 v Praze. Dětství prožila ve východočeských Slatiňanech. Zlom v její kariéře nastal 27. dubna 1964, kdy v paláci Lucerna vyhrála pěveckou soutěž Hledáme nové talenty. Díky hitům „Červená řeka“ (1964) a „Pátá“ se stala Zlatou slavicí za rok 1965 a nastoupila do angažmá v pražském divadle Rokoko. Zde se seznámila s Martou Kubišovou a Václavem Neckářem, s nimiž v roce 1968 vytvořila popové trio Golden Kids.
Hlavní role v pohádce Šíleně smutná princezna
V roce 1967 si „střihla“ hlavní roli v pohádce Šíleně smutná princezna, kde ztvárnila postavu princezny Helenky. Film měl premiéru na jaře 1968. Začátek 70. let byl poznamenán nuceným rozpadem Golden Kids. Tehdejší režim zakázal činnost Martě Kubišové a zbývající dva členové souboru se vydali na sólové dráhy. V té době byla nejvyhledávanější českou zpěvačkou v cizině. Točila alba pro zahraniční společnosti (Japonsko, Západní Německo) a vystupovala na světových festivalech a pódiích (Kanada, Brazílie, Kuba, Turecko). Do roku 1985 se pravidelně objevovala na druhém nebo třetím místě v anketě Zlatý slavík.
Boom muzikálů začátkem 90. let
Začátkem 90. let nastal v tuzemsku boom muzikálů. Helena Vondráčková byla obsazena do hlavní ženské role hned toho prvního – Bídníci. V roce 2000 vydala album Vodopád, moderních, převážně tanečních skladeb. Stala se nejprodávanější zpěvačkou roku a píseň Dlouhá noc byla zvolena hitem roku. V roce 2002 ji Akademie české populární hudby vyhlásila Zpěvačkou roku.
Dne 28. října 2017 převzala z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana státní vyznamenání, medaili Za zásluhy.
Jedna z hvězd akce Den Pardubického kraje
Do dobře známých míst, kde strávila své dětství, se Helena Vondráčková vrátí v pátek 14. června 2024. Na pardubickém Pernštýnském náměstí bude jednou z hvězd akce Den Pardubického kraje. „V Pardubickém kraji ráda koncertuji,“ svěřila se.
Do Pardubic za nákupy a na zimní stadion
Jaké máte vzpomínky na život v Pardubickém kraji?
Jako první vzpomínka se mi okamžitě vybaví naše výlety do Pardubic za nákupy s mojí maminkou. Pravidelně jsem s ní v mládí jezdila do obchodního domu, kde jsme byly častými zákaznicemi. Nakupovaly jsme nejen oblečení, látky, ale také cibulák.
Jako malá holka jsem také jednou týdně v ranních hodinách pendlovala na trase Slatiňany – Pardubice na zimní stadion na tréninky krasobruslení. Dokonce si vzpomínám, že jsem se jednou zapomněla převléknout a v krátké krasobruslařské sukýnce jsem se vrátila domů. Když mě maminka uviděla, zeptala se mě: „Kde máš dlouhé kalhoty?“ Statečně jsem jí odpověděla, že jsem je na „zimáku“ zapomněla. Také si ráda připomínám koncertování v krásném pardubickém divadle.
V Pardubickém kraji ráda koncertuje
Vracíte se do Pardubického kraje? Kam nejčastěji a při jaké příležitosti?
V Pardubickém kraji ráda koncertuji. V posledních dvou letech jsem vystoupila v Litomyšli, Chrudimi a několikrát také v Pardubicích, kde jsme loni pro velký zájem museli přidávat adventní koncert. Mám radost, že se vždy po svých vystoupeních mohu setkat se svými bývalými spolužáky, ať už ze základní školy nebo z chrudimského gymnázia. V posledních letech jsem již několikrát nadšeně přijala pozvání jednoho z organizátorů Velké pardubické Luďka Slanaře. Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit tohoto závodu jako divák a dokonce jsem si během dostihů jednou zazpívala i naši státní hymnu. Těší mě, že mohu vždy při této příležitosti vynosit krásné klobouky. Mám jich spoustu a jeden dokonce ještě po mamince.
Oblíbená místa v Pardubickém kraji
Jaká jsou vaše oblíbená místa v Pardubickém kraji?
V okolí Chrudimi a Slatiňan jsou nádherná místa. Jednou z rarit je dřevěný kostelík ve vesničce Kočí, krásný zámek s kostelem svatého Martina, nádherný hřebčín ve Slatiňanech s velmi zajímavým zámkem. Obojí se nachází v krásném anglickém parku. Vše patřilo jednomu z nejbohatších rodů Auerspergů. V blízkosti můžeme v lese najít i miniaturu hradu Kočičí hrádek, který byl častým výletním místem hlavně pro rodiny s dětmi. Rovněž známá hospůdka Monaco, rozlehlé podhůří Železných hor, Práčovská, Křižanovická a Sečská přehrada, kam jsem často jezdívala na tábor. Nebo známá Kunětická hora s výbornou hospodou.
Kraj bohatý na kulturu
Co je podle vás silnou stránkou Pardubického kraje?
Je to kraj bohatý na kulturu. Každoročně se tu koná mnoho známých festivalů jako například Smetanova Litomyšl. Důležitou roli v regionu hraje i sport, hlavně hokej a již zmíněná Velká pardubická. Nesmím také opomenout perníky, které vždy dostanu jako dárek po koncertě. Mám doma již několik velkých srdcí z pardubického perníku.
60 let na scéně: Pořád je to velká jízda
Jak byste zhodnotila svých šedesát let na scéně?
Byla a pořád to je velká jízda, plná spolupráce s báječnými lidmi a kolegy, kteří se stali mými přáteli. Velmi mě těší, že mé koncerty jsou stále vyprodané.
Co pokládáte za největší milníky své hudební kariéry?
Angažmá v divadle Rokoko, film Šíleně smutná princezna, skupinu Golden Kids, zahraniční hudební festivaly – Bratislavská lyra, festival Zlatý kohout v Rio de Janeiru, Zlatý jelen v rumunském Brašově, festival v polských Sopotech, kde jsem v roce 1977 získala prestižní cenu Grand Prix. Také vystoupení na světových pódiích v Japonsku, Kanadě, Austrálii, v Polsku, pravidelné účinkování v Freidrichstadt-Palastu v Německu, vystoupení s Karlem Gottem v newyorské Carnegie Hall nebo v moskevském kremelském sále. Dále účinkování v muzikálech Bídníci, Hello, Dolly!, Mamma Mia! a dalších.
Den Pardubického kraje už v pátek 14. června
Hrál ve vašem směřování nějakou roli Pardubický kraj nebo jeho osobnosti?
Od 60. let se mnou spolupracoval pardubický rodák Vladimír Popelka, vynikající aranžér a dirigent Tanečního orchestru Československého rozhlasu. Stál u zrodu mé kariéry od 60. let a zasloužil se například o zrod kultovního alba Helena na Broadwayi, které vyšlo v roce 1992.
Na co se mohou těšit vaši příznivci na akci Den Pardubického kraje, který se koná ve spolupráci s Rádiem Blaník v pátek 14. června na Pernštýnském náměstí v Pardubicích?
Za doprovodu mé skupiny Charlie Band zazní mé největší hity. Možná zařadím i nějakou novinku z posledního alba Tvrdohlavá.