Pernštýnská noc: Pardubice udělily exkluzivní licenci pro organizaci této akce


Jeden z nejvýznamnějších kulturních večerů v Pardubicích, Pernštýnská noc, bude i v příštích letech v rukou zkušeného organizátora.

Skutečná oslava folklóru

Rada města Pardubic schválila udělení výhradní licence na užívání ochranné známky „Pernštýnská noc“. „Pernštýnská noc není jen kulturní akcí, ale skutečnou oslavou folklóru a historického odkazu našeho města. Každoročně přiláká tisíce návštěvníků. Těšíme se, že v roce 2025 oslavíme už 33. ročník. Letošní Pernštýnská noc se uskuteční v pátek 6. června,“ uvedla náměstkyně pardubického primátora zodpovědná za kulturu Jiřina Klčová.

Licenční smlouva do 30. září 2026

Na základě licenční smlouvy, která byla uzavřena bezplatně do 30. září 2026, bude Aleš Mokren oprávněn připravovat, propagovat a realizovat tuto tradiční akci.

Pernštýnská noc, součást Folklorního festivalu Pardubice – Hradec Králové, tak zůstane jedním z vrcholů pardubického kulturního kalendáře.

Město Pardubice držitelem ochranné známky

Město Pardubice je držitelem ochranné známky „Pernštýnská noc“ již od roku 2003. Licenční smlouva umožňuje organizátorovi nejen pokračovat v pořádání festivalu, ale také jej dále rozvíjet.

Pernštýnská noc byla zařazena mezi Pardubické tahouny pro období 2024–2026, což jí zajišťuje finanční podporu z městských dotačních programů. Festival, který každoročně oživí historické centrum Pardubic, nabídne návštěvníkům jedinečný zážitek plný folklóru, hudby, tance a tradičních řemesel. Pernštýnské náměstí se promění v živoucí scénu lidového umění, kde se potkají soubory z celé České republiky i ze zahraničí,“ dodala Jiřina Klčová.

Výhradní práva na organizaci patří Aleši Mokrenovi

Součástí licenční smlouvy je i zajištění zápisu licence do rejstříku ochranných známek vedeného Úřadem průmyslového vlastnictví. Statutární město Pardubice si zároveň vyhrazuje právo ochrannou známku i nadále využívat, avšak výhradní práva na organizaci akce zůstávají do roku 2026 Aleši Mokrenovi.

Festival vzniká ve spolupráci s městem Hradec Králové, státní příspěvkovou organizací NIPOS a Ministerstvem kultury ČR. Akce je rovněž finančně podporována Královéhradeckým a Pardubickým krajem.