Podpora pečujících a rozvoj služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji

CZ.03.02.02/00/24_068/0005266

Období realizace:

Zahájení realizace projektu: 1. 1. 2025

Ukončení realizace projektu: 31. 12. 2027

Celkové náklady projektu:

28 831 674,00 Kč

Zdroje financování projektu jsou následující:

ESF 22 123 985,05 Kč (76,735 %)

Státní rozpočet ČR 2 382 937,85 Kč (8,265 %)

Pardubický kraj 4 324 751,10 Kč (15 %)

O projektu

Projekt je zaměřen na naplňování základních vizí a cílů péče o osoby s duševním onemocněním, osoby se zdravotním postižením, seniory a pečující osoby definovaných v Krajském plánu sítě služeb pro osoby s duševním onemocněním (2022 až 2030) a Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb Pardubického kraje na období 2025 až 2027. Zároveň navazuje na aktivity projektu Rozvoj služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji

Hlavní cíle projektu:

KA1 – Poradenská centra na podporu zachování života seniorů, lidí s různými typy zdravotního postižení či duševního onemocnění a jejich blízkých: Vytvořit 2 komplexní poradenská centra na území Pardubického kraje za účelem zajištění dostupnosti služeb odborného sociálního poradenství pro seniory, osoby se zdravotním postižením, osoby v riziku rozvoje onemocnění Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demence a pro jejich pečující.

KA2 – Tým podpory pro osoby s chováním náročným na péči: Sestavit multidisciplinární tým pro osoby s chováním náročným na péči a jejich pečující pro zajištění vhodného způsobu péče o tyto osoby.

KA3 – Analýza potřebnosti a dostupnosti služeb duševního zdraví v Pardubickém kraji: Zpracovat analýzy potřeb poskytování služeb pro osoby s duševním onemocněním na území Pardubického kraje pro následný rozvoj a zajištění dostupnosti sociálních služeb v Pardubickém kraji.

KA4 – Vzdělávání a metodická podpora odborných pracovníků: Zrealizovat vzdělávací semináře v tématech vztahujících se k problematice osob s duševním onemocněním a metodická setkání za účelem podpory a prohloubení profesních a odborných dovedností pracovníků sociálních služeb, sociálních pracovníků obcí a veřejných opatrovníků.

KA5 – Komplex služeb prevence a podpory duševního zdraví pro rodiny s dětmi zajišťovaný multidisciplinárním týmem: Ve spolupráci zdravotních, sociálních a vzdělávacích služeb vytvořit a pilotně ověřit systém, který komplexněji pokrývá problémy rodin s dětmi, v nichž jsou osoby (děti nebo rodiče nebo všichni) ohrožené vznikem duševního onemocnění.

KA6 – Řízení a koordinace reformy péče o duševní zdraví: Zajistit koordinaci a plánování služeb a zvýšení dostupnosti služeb pro osoby s duševním onemocněním na území kraje prostřednictvím koordinátorů duševního zdraví.

KA7 – Komunikační strategie reformy péče o duševní zdraví: Zajistit informovanost a osvětu široké i odborné veřejnosti o problematice duševního zdraví a podpořit destigmatizaci prostřednictvím vytvoření sítě ambasadorů duševního zdraví.

Financování projektu:

Projekt má za cíl zlepšit životní podmínky lidí s duševními problémy a usnadnit jejich začlenění do společnosti. Je spolufinancován Evropským sociálním fondem v rámci Operačního programu Zaměstnanost plus.

Kontakty na realizační tým:

Projektová manažerka
Mgr. Ing. Veronika Fejtová
Tel.: 466 026 491
e-mail: veronika.fejtova@pardubickykraj.cz

Finanční manažerka
Ing. Hana Stroupková
Tel.: 466 026 437
e-mail: hana.stroupkova@pardubickykraj.cz

Koordinátor komunikační strategie
Bc. Tomáš Dvořák
Tel.: 602 296 347
e-mail: tomas.dvorak@pardubickykraj.cz

Mentor ambasadorů duševního zdraví
Leona Hovorková
Tel.: 605 128 091
e-mail: leona.hovorkova@pardubickykraj.cz