Vernisáž výstavy Maluju hlavou


Vernisáž výstavy Maluju hlavou, čtvrtek 7. března 2024

V budově pardubického krajského úřadu, v sále Jana Kašpara, se ve čtvrtek 7. března 2024 od 10:30 hodin uskuteční vernisáž jedinečné výstavy malíře Tomáše Rybičky, který své obrazy maluje hlavou.

S hendikepem kreativně pracuje

„Tomáš žije od narození s těžkým motorickým postižením. Přestože nemůže chodit ani mluvit, tak se svým hendikepem kreativně pracuje,“ uvedl člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, pod jehož záštitou se akce koná.

„Tomáš je člověk plný silných myšlenek a přání, které by rád hlasitě volal k celému světu… Jenže to bohužel nemůže, to mu nebylo dáno. Přesto volá! Volá jinými prostředky a jedním z nich je právě malba,“ řekla Markéta Novotná z Domova pod Žampachem, která s Tomášem pracuje jako speciální pedagog, logoped a současně i při malbě a její prezentaci.

Baví ho život i adrenalinové situace

„Tomáše baví život. Má přátele, zdaleka ne pouze z okruhu lidí s hendikepem. Je neobyčejně vtipný, vnímavý k lidem i svému okolí. Překvapivě miluje adrenalinové situace, jet na vozíku z kopce, na lodi po rybníce, v zorbingové kouli po Vltavě, v horolezeckém úvazu lézt na stromy, zvládat maratony, chodit na koncerty, festivaly, letět balónem. Zkrátka prožívat s radostí obyčejné i neobyčejné chvíle,“ upřesnila Markéta Novotná.

Nejen o tom bude pojednávat i krátký dokumentární film Tomáš, který bude na vernisáži výstavy k vidění.

O hudební zpestření se postarají Barbušáci

O hudební zpestření se postará hudební soubor Domova pod Žampachem zvaný Barbušáci. Ti se s různými obměnami pod vedením Radany Kholové a Terezy Kellerové každý týden schází k zpívání a hraní více než 15 let. Soubor k radosti posluchačů i samotných Barbušáků vystupuje na mnoha akcích v regionu. Barbušáci mají široký repertoár. Od lidových písní přes folkové a populární z různých období. Muzikanti nejen zpívají, ale i hrají na různé hudební nástroje.

Ve foyer sálu Jana Kašpara do konce dubna

Po skončení vernisáže v sále Jana Kašpara se výstava přesune do jeho foyer, kde potrvá do úterý 30. dubna 2024.

Detaily

07

Březen

10:30 - 12:00