Východočeské divadlo Pardubice: Kdo je tady ředitel?


Východočeské divadlo Pardubice: Kdo je tady ředitel?, premiéry, sobota 24. a neděle 25. února 2024

Východočeské divadlo necelý měsíc po skončení GRAND Festivalu smíchu představí svého nového adepta pro příští ročník. Tím bude komedie Kdo je tady ředitel?

Adaptaci úspěšného dánského filmu Larse von Triera z roku 2006 zde nastudovala režisérka Aminata Keita. Ta v Pardubicích před třemi lety uvedla scénické čtení hry Někdo přijde norského nositele Nobelovy ceny za literaturu Jona Fosseho.

Premiéra o víkendu 24. a 25. února

Premiéra se uskuteční na velkém jevišti Městského divadla o víkendu 24. a 25. února 2024.

„Divákům nabídneme pohled na pracoviště soukromé firmy. Ta se zabývá blíže nespecifikovatelnými informačními technologiemi. Její podivínští zaměstnanci se snaží zavděčit nikdy nespatřenému generálnímu řediteli. Ten s nimi komunikuje výhradně prostřednictvím e-mailů. Žádný takový ředitel ovšem neexistuje. Jde jen o výmysl skutečného ředitele Ravna. Ten předstírá, že je pouhým řadovým zaměstnancem, aby se vyhnul konfliktům a kritice za svá nepopulární rozhodnutí. Hra začíná ve chvíli, kdy je setkání s ředitelem nevyhnutelné a je potřeba jeho fyzická přítomnost. Jak z toho ale ven? Ravn přichází se zdánlivě jednoduchým řešením. Najme si za sebe neznámého herce,“ poodhalila zápletku dramaturgyně Východočeského divadla Anna Zindulková Hlaváčková.

Titulní role pro Josefa Pejchala

Titulní roli utajovaného ředitele svěřila režisérka Josefu Pejchalovi. Herce pochybných kvalit, jenž má ředitele zahrát, ztvární Josef Láska.

„Žánr »trierovské« absurdní komedie s její situační i konverzační komikou, do které tu a tam vpadne prvek dramatu, nebo rovnou tragédie, mě ohromně baví. Hlavními postavami jsou Kristoffer, mizerný herec, který se bere strašně vážně, a Ravn, manažer a v podstatě také režisér. Člověk, jemuž na nikom a na ničem ve skutečnosti nezáleží. Nemá žádné hodnoty. Už z toho jde cítit, že je to sranda jen dokud jsou tihle dva v bezpečí hry nebo filmu, ale v reálu byste je potkat nechtěli. Sám Trier tuhle svou komedii označuje za neškodnou. Pravděpodobně je v tom ale jistá dávka ironie,“ sdělila režisérka Aminata Keita.

„Poněkud škodolibá hra plná bizarních situací odhaluje netušenou rovinu lidského pokrytectví a nedostatku nadhledu, jakož i nebezpečné tendence postupně vedoucí k manipulaci a zneužívání moci. Jde o komedii o světě, kde jsou peníze až na prvním místě,“ podotkla Anna Zindulková Hlaváčková.

Skutečný ředitel si zahraje Islanďana

Mimochodem, skutečný ředitel Východočeského divadla Petr Dohnal byl obsazen do role Islanďana Finnura. S ní mu pomáhala přední česká tlumočnice z islandštiny Marta Bartošková.

„Myslím, že to bude velká legrace. Nejde jen o to, že islandštinu většina z nás neslýchá každý den, a že se ji pan Dohnal musel naučit za necelých sedm týdnů. Islanďana Finnura navíc doprovází postava tlumočníka, takže se vlastně jedná o komickou dvojici. A nemusíme se obávat, rozumět budeme všemu,“ upozornila Aminata Keita.

Vernisáž i vyhlášení výsledků divácké ankety

Sobotní premiérový večer doplní vernisáž výstavy fotografií Ywetty Sarah Nikel a vyhlášení výsledků divácké ankety o nejoblíbenější herce Východočeského divadla roku 2023.

Detaily

24

Únor

19:00 - 21:30