Babičky pomáhají ve školkách již deset let

 

V Pardubicích žije řadu aktivních seniorů. Vyhledávají pohybové aktivity, vzdělávají se a rádi se také potkávají s mladšími generacemi. Řada z nich má stále co nabídnout. Třeba nejmenším dětem v pardubických mateřských školách. A tak již 10 let vítají děti v školkách několikrát v týdnu „zapůjčené“ babičky a dědečky. Proč? Aby spolu trávili příjemné chvíle u her, procházek nebo při čtení.

Pardubice jsou tak možná jediným městem v České republice, kde se v takové míře daří mezigeneračně propojit seniory a děti.

Jak pomáhají dobrovolníci?

Jak vlastně takový den vypadá? „Senioři fungují jako dobrovolníci v městem zřizovaných školkách podle dohody s řediteli několikrát v týdnu. Pomáhají učitelkám děti oblékat nebo při jídle. Hrají s nimi nejrůznější hry, čtou pohádky a se staršími dětmi se učí. Přirozenou cestou jim tak předávají nadhled, klid i své životní zkušenosti. Odměnou jim je pak smysluplné trávení volného času, předaná energie, radost i třeba z první zavázané tkaničky, nebo i spontánní obětí či široký úsměv,“ uvedl náměstek pardubického primátora pro školství a sociální politiku Jakub Rychtecký.

Jako babička má zkušenosti

Jednou z „babiček“ je paní Blanka. Ta v loňském školním roce pomáhala v Mateřské škole Korálek v Rumunské ulici.

„Celý život jsem pracovala v chemickém průmyslu, odbornou praxi s výchovou nejmenších nemám. Ale mám jako babička zkušenosti, energii a volný čas, protože moje vnoučata odrostla. Do školky jsem chodila dvakrát v týdnu na dopoledne. Nejšťastnější jsem byla vždy ve chvíli, kdy jsem otevřela dveře. V mžiku se ke mně seběhly všechny děti a chtěly obejmout. Děti měly moc rády, když jsem jim četla pohádky před spaním. Těším se na září, až začne další školní rok. Jsem ráda, že mohu být ve školce takhle užitečná,“ řekla seniorka z Pardubic, která bude ve školce dobrovolničit již druhým rokem.

Kdo může být dobrovolníkem?

Dobrovolníkem v mateřské škole může být opravdu každý empatický, trpělivý, samostatný senior. Aktivity a docházka jsou vždy přizpůsobeny jeho možnostem. A poptávka po dobrovolnících z řad seniorů je obrovská.

„Doposud se zapojila více než čtyřicítka seniorek a seniorů v 19 mateřských a základních školách. Budeme velmi rádi, když se nám přihlásí další senioři, kteří jsou aktivní, mají rádi práci s dětmi, a chtějí být i nadále potřební. Pomohou nám tak psát další kapitolu tohoto velmi úspěšného projektu,“ vyzval zástupce z řad seniorů náměstek Jakub Rychtecký.

Kde získat potřebné informace?

Informace poskytne Michaela Kocourková z odboru sociálních věcí pardubické radnice na telefonním čísle 466 859 769 a také Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka (KONEP).

Propojení nejstarší a nejmladší generace

„Jde o jedinečný projekt, jehož cílem je propojení nejstarší a nejmladší generace. Je přínosný pro obě strany. Senioři neztrácejí kontakt s vnějším prostředím, seberealizují se, zůstávají aktivní a nemají pocit osamění. Děti se zase učí mezigenerační solidaritě i toleranci,“ sdělila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová.

Na svoje „babičky a dědečky“ se děti vždy těší a nadšeně je vítají. „Starší generaci zase na oplátku pobyt mezi nejmenšími přináší velikou dávku pozitivní energie a cítí se potřební,“ dodala Jana Machová.