Bez bolesti až do poslední chvíle. Pomohou nové lineární dávkovače léků
Bez bolesti až do poslední chvíle. To je název projektu Oblastní charity Ústí nad Orlicí, který uspěl na letošní Burze filantropie. Podporu získal i od Pardubického kraje.
„Většina lidí by si přála strávit své poslední chvíle doma, se svými blízkými, bez bolesti. To je nejčastější přání hospicových pacientů a jejich rodin,“ uvedla vrchní sestra domácí zdravotní péče Oblastní charity Ústí nad Orlicí Renáta Píšová.
Lineární dávkovač léků nezatěžuje nemocného ani pečující
Nejčastěji se u umírajících pacientů řeší úleva od bolesti, dušnosti, pocitu na zvracení a neklidu. „S dostatečným množstvím zdravotních pomůcek a přístrojů, jako je třeba lineární dávkovač léků, se to dá zvládnout. Jeho výhodou je, že léky jsou podávány do podkoží plynule po celých 24 hodin. Pacienti mají všechny medikace a nemusí být aplikovány další injekce. Dávkovač tak nezatěžuje nemocného ani pečující,“ vysvětlila Renáta Píšová.
Výhodou přístroje je snadná manipulace. Zároveň je přenosný a velice lehký, což dává svobodu i hospicovým pacientům. „Spousta z nich chce mít možnost přecházet, sedět, hýbat se. Díky těmto přístrojům nejsou pacienti připoutáni trvale na lůžko, ale zároveň mají stále dávkované léky na bolest,“ podotkla vrchní sestra.
Potíž je v tom, že pořízení dávkovače je poměrně nákladné. Jeden stojí 38 520 korun. „V současné době jich máme kolem 20, ale některé z nich už pomalu dosluhují. Musíme je pravidelně obnovovat, protože musí fungovat na sto procent,“ zdůraznila Renáta Píšová.
Aktuálně služba využívá 14 přístrojů. Z toho 10 dávkovačů je již neopravitelných. „Stejný počet je průměrně v permanenci každý den v terénu u pacientů,“ upřesnila vrchní sestra, podle níž jsou lineární dávkovače základem práce paliativního týmu.
Místo požadovaných 75 tisíc získali 121 tisíc korun!
Hospicové sestry poskytují péči umírajícímu a pečující osobě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. „K některým pacientům vyjíždějí i několikrát denně. A to podle jejich potřeb a závažnosti zdravotního stavu, po celém území Orlickoústecka,“ řekla Eva Janatová, fundraiserka Oblastní charity Ústí nad Orlicí, která na Burze filantropie žádala o dva lineární dávkovače. Nakonec získala od donátorů místo požadovaných 75 tisíc korun úctyhodných 121 tisíc korun! „Jsme za to moc vděční,“ dodala Eva Janatová.
„Ústecké charitě patří velké díky za to, co dělá a jakým způsobem. Její pracovníci zaslouží obrovský respekt a uznání,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Projekt, který snad každého účastníka Burzy filantropie chytil za srdce
Projekt Bez bolesti až do poslední chvíle dokázal snad každého, kdo se Burzy filantropie zúčastnil, chytit za srdce. „Přestože prezentace pojednávala o posledních chvílích člověka, byla z ní cítit jistá naděje. V tom, že lidé z charity mohou pomoci klientům tak, aby necítili bolest a umožnili jim důstojný závěr života,“ sdělila Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP), která je též garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.
„Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje, který pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. Umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad a získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ doplnila Jana Machová.
Burza filantropie podpořila v Pardubickém kraji 555 projektů za více než 21 milionů korun
„Když jsme s Burzou filantropie v Pardubickém kraji v roce 2011 začínali, vůbec jsme netušili, kam až se můžeme dostat. Moc nás těší, že neziskové organizace dokáží připravit skvělé a velmi pestré projekty z různých oblastí, na které donátoři slyší a dává jim smysl je podpořit. Velký dík patří všem, kdo se s námi podílí na tom, že se z Burzy filantropie stal fenomén. Za celou dobu historie burz jsme v Pardubickém kraji podpořili 555 projektů, a to částkou 21 024 044 korun,“ radoval se Pavel Šotola.
Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.