Den dopravní bezpečnosti Pardubice 2022

Jak na bezpečnou jízdu nejen v automobilu? Poradí druhý ročník Dne dopravní bezpečnosti. Ten pardubická radnice spolu s dalšími subjekty chystá na středu 8. června na pardubickém letišti.

Jak zruční dokážete být při jízdě?

Návštěvníci si vyzkouší, jak zruční dokážou při jízdě být a jaký je jejich odhad rychlosti. Připravena je i řada dalších aktivit.

Program bude stejně jako při prvním ročníku opravdu nabitý. A také plný zajímavých ukázek i praktických zážitkových aktivit. Ty určitě ocení ti, kteří obdrželi svá řidičská oprávnění v nedávné době.

První ročník měl velký ohlas

„První ročník, který jsme uspořádali v roce 2019, měl velký ohlas. Čerství řidiči zde dostali možnost vyzkoušet si to, co v autoškole nezažijí. Přitom by se jim podobné zkušenosti na silnici mohly hodit. Zejména u mladých řidičů je totiž potřeba upozornit je na možná rizika a nejlepší způsob, jak toho docílit, jsou názorné ukázky a možnost vyzkoušet si řadu věcí v praxi,“ podotýká primátor Pardubic Martin Charvát.

Aby se řidiči chovali zodpovědněji

„Každá taková akce, která přispěje k tomu, aby se řidiči na silnicích chovali zodpovědněji, je určitě přínosná. Zájemci si mohou vyzkoušet, jak by zareagovali v různých kritických situacích, do kterých se vzhledem k současné intenzitě silničního provozu může dostat opravdu každý. Schopnost předcházet závažným následkům je navíc potřeba trénovat v každém věku,“ doplňuje primátorova slova náměstek pro dopravu Petr Kvaš.

Šestihodinový program startuje v poledne

Nudit se tak nebudou jak čerství řidiči, tak ani ti, kteří si za volant už nějaký ten rok sedají. Během šestihodinového programu, který odstartuje ve 12 hodin, si zájemci budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti, easy drift, otočný simulátor nehody nebo opilecké brýle. Připravena budou i další stanoviště, kde budou měřeny délka brzdné dráhy či odhad rychlosti.

„Třeba nácvik resuscitace a první pomoci považuji za něco, co by si každý z nás měl neustále opakovat. Nikdy nevíme, kdy se nám zrovna tyto znalosti budou hodit. Akce je přitom určena také handicapovaným, pro které zde budou připraveny speciálně upravené vozy,“ dodává náměstek primátora zodpovědný za oblast sociální politiky a zdravotnictví Jakub Rychtecký.

Zpestřením odpoledne bude rovněž ukázka armádní techniky.

Program lze absolvovat s vlastním vozem

Automobily k vyzkoušení všech nabízených praktických cvičení zde budou k dispozici. Program je však možné absolvovat také s vlastním vozidlem. A jelikož jsou v současné době moderním dopravním prostředkem po městě také elektrokoloběžky, součástí Dne dopravní bezpečnosti bude i možnost vyzkoušet si jízdu na elektrických koloběžkách a seznámit se s pravidly jízdy na tomto dopravním prostředku.

Akce se koná před letištním terminálem

Den dopravní bezpečnosti se koná ve středu 8. června od 12 do 18 hodin před Terminálem Jana Kašpara na Letišti Pardubice.

„Jsem rád, že můžeme být nápomocní k pořádání této akce, která se v minulosti již osvědčila. Důraz na dodržování bezpečnosti je jednou z našich nejdůležitějších každodenních aktivit. I proto tuto akci podporujeme,“ říká Ivan Čech, ředitel pardubického letiště.