Gočárova galerie otevřela knihovnu literatury o umění

 

Krajská Gočárova galerie zažívá období plné změn. Za poslední rok změnila svůj název, vizuální identitu i působiště. S otevřením budovy bývalé mlýnice v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích mohla rozšířit i návštěvnický servis.

Novinkou je zpřístupnění galerijní knihovny. Ta doposud sloužila jen badatelům a byla uložena v prostorách galerie na pardubickém zámku.

Další benefit, který umožnilo přestěhování

„Je to další benefit, který nám umožnilo přestěhování z malých prostor na zámku. Navíc je nová knihovna velmi zajímavě uspořádaná. Architekt Petr Všetečka z ateliéru TRANSAT architekti se v úzkém prostoru, kde se dříve zpracovávalo obilí, inspiroval dvoupatrovými klášterními knihovnami s ochozem. Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o výpravné nebo ojedinělé publikace, mohou si je zájemci z řad veřejnosti prohlížet a studovat jen na místě. K tomu se jim ovšem naskytne i krásný výhled na řeku Chrudimku, pardubický zámek a historickou část města,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Knihovna na literaturu o výtvarném umění

Specializovaná knihovna je zaměřená především na odbornou a populárně naučnou literaturu o výtvarném umění. Nyní se otevírá nejenom odborníkům a studentům, ale i dalším milovníkům umění. „Máme tu přes osm tisíc svazků. Jsou to monografie umělců, slovníky, práce o jednotlivých epochách dějin umění a z velké části katalogy výstav a časopisy o umění a kultuře. Přehled o nich můžete získat předem online na stránkách  Gočárovy galerie,“ upřesnila ředitelka Gočárovy galerie Klára Zářecká.

Přestěhování knihovny nebylo jednoduché

Přestěhování a nastavení nového provozu knihovny nebylo jednoduché. Pracovníci Gočárovy galerie se inspirovali dobrými příklady v galeriích podobného typu i v Krajské knihovně v Pardubicích.

Navštívit galerijní knihovnu můžete každé úterý (kromě svátků) od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin. Možné je pouze prezenční studium. Po předchozí domluvě lze navštívit knihovnu i v jiné dny.