Jak uspět v neziskovém sektoru? To bylo hlavní téma 23. krajské konference

Jak uspět v neziskovém sektoru? To bylo hlavní téma 23. Krajské konference neziskových organizací Pardubického kraje, která se uskutečnila v prostorách Skautském centru Vinice v Pardubicích. Tuto akci pořádá jednou za dva roky Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem.

Účastníci měli možnost načerpat nové informace

„Účastníci na konferenci měli možnost načerpat nové informace. A to jak ty aktuální, tak ty praktické pro jejich činnost a další rozvoj. Bez neziskových organizací by řada oblastí života vůbec nefungovala. Jako například sociální služby, oblast kultury, ochrany životního prostředí, pomoc ohroženým rodinám, nebo třeba volnočasové aktivity pro děti, rodiny či seniory,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor. Ten zároveň poděkoval neziskovým organizacím za dosavadní činnost i spolupráci.

„Jak uspět v neziskovém sektoru? Je to podobné jako v životě. Někdy se něco podaří, jindy ne. Vybudovat úspěšnou neziskovou organizaci tak, aby měla důvěru, chce kus odvahy a práce. Mám velkou radost, že v Pardubickém kraji se neziskovému sektoru daří a rozvíjí se,“ sdělila senátorka a místopředsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka Miluše Horská.

Hejtman: „Neziskový sektor by si vyšší podporu zasloužil“

Vzácným hostem konference byl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten v úvodu zmínil, že oblast neziskového sektoru by mohla mít v budoucnu ještě větší finanční podporu. „Vzhledem k tomu, jak je v tuto chvíli nastaveno rozpočtové určení daní pro náš kraj, tak samozřejmě musíme nejprve zajistit primární úkoly kraje a investiční činnost do svěřených oblastí. Pokud by se nám podařilo získat výrazně více prostředků, tak určitě budeme schopni navýšit také podporu pro neziskový sektor a všechny projekty mimo těch tvrdých investičních. V tuto chvíli děláme maximum možného. Myslím, že neziskový sektor si to v našem kraji zaslouží a jsou kraje, které se od nás chtějí něco přiučit, což je vždy dobrá zpětná vazba,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Jak uspět u sponzorů a donátorů?

Jak uspět v komunikaci s případnými sponzory a donátory, nastínil výkonný ředitel společnosti eBRÁNA Martin Semerád. „Firmy by měly pomáhat dobrým věcem a řada z nich je tomu i nakloněna. Vždycky je důležité vytvořit si vztah s člověkem, který vás podpořil. Moc hezky funguje, když někomu dáme peníze a on nám pak sám od sebe dá vědět, jak akce nebo projekt dopadl a pošle nám třeba fotografie. Ideální je, když poděkování přijde přímo od těch, co náš dar využili,“ shrnul Martin Semerád.

Na konferenci zaujaly i workshopy na nejrůznější témata, jako jsou například lobbing, budování značky, archivace dokumentů, právní poradenství či tvorba tiskové zprávy. „Naší snahou bylo, aby informace na konferenci byly co nejvíce praktické,“ sdělila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Jana Machová.