Kraj podporuje vznik domova pro seniory na Žamberecku
Z analýzy Pardubického kraje vyplývá, že některé lokality mají nedostatek lůžek pobytové služby domova pro seniory. Jednou z nich je Žamberecko. V této oblasti jsou tři menší města – Žamberk, Letohrad a Jablonné nad Orlicí a řada dalších obcí. Celkem tu žije kolem 30 tisíc obyvatel. Situace by se po dlouhých letech měla změnit.
Pardubický kraj domovy pro seniory nezřizuje
„Pardubický kraj domovy pro seniory nezřizuje. Mezi příspěvkovými organizacemi máme jen jeden specializovaný, a to v Přelouči. Naprostou většinu domovů tedy zřizují města a obce. A protože o situaci na Žamberecku víme, zajistili jsme, aby nově vzniklá lůžka mohla být zařazena do krajské sítě sociálních služeb a spolufinancována prostředky ze státního rozpočtu,“ řekl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který o situaci jednal s vedením města Žamberk.
Pro město je stavba domova pro seniory nereálná
„Pro naše město s investicemi kolem 25 milionů ročně je stavba domova pro seniory za 300 milionů nereálná,“ uvedl starosta Žamberka Jiří Mencák. „Proto se díváme po jiných možnostech a hledáme spolupracujícího investora,“ podotkl žamberecký starosta.
V Žamberku za posledních 30 let už ztroskotalo několik plánů na vznik domova pro seniory na různých místech. „Nyní máme připravený pozemek za Albertinem s tím, že by domov mohl využívat například kuchyň nebo prádelnu v Albertinu. Tím by se vzájemně snižovaly náklady,“ vysvětlil místostarosta Ondřej Jireš. Město připravuje vypsat na investora výběrové řízení. V současné době musí využívat klienti lůžka v širším okolí, několik sociálních lůžek má i Odborný léčebný ústav Albertinum, příspěvková organizace Pardubického kraje.
Terénní a ambulantní péče je tu příkladná
„V Žamberku na druhé straně velmi dobře fungují terénní a ambulantní služby pro seniory a další potřebné občany. Ty zde provozuje Centrum sociální péče města. Poskytuje služby jak lidem bydlícím v městském bytovém domě zvláštního určení, tak i v domácím prostředí v okruhu 20 kilometrů. Jsou příkladní v tom, že se soustředí pouze na odbornou pečovatelskou činnost, ve které se stále vzdělávají. Opustili tak činnosti, které s péčí přímo nesouvisí. Například se jedná o správu budov, komerční úklid či rozvoz obědů,“ ocenil Pavel Šotola.
Starají se o lidi bez ohledu na věk a diagnózu
„Staráme se o lidi bez ohledu na věk a diagnózu. Nyní jsou ve věku od 22 do 101 let. Pokud je možné, aby klienti zůstali ve svém prostředí, snažíme se to ve spolupráci s rodinou a zdravotníky zajistit. Proto jsme prodloužili i naši provozní dobu. Často jsou rodiny překvapené, jak to jde s naší pomocí zvládnout,“ konstatovala ředitelka Centra sociální péče města Žamberk Miroslava Krajčírová.
Centrum sociální péče města nedávno oslavilo 30 let
Centrum, které nedávno oslavilo 30 let, může využívat k různým činnostem i společné prostory penzionu, jako společenskou místnost, kapli, tělocvičnu či tvořivé dílny. Klienti se tu setkávají s dětmi. Mají zde různé programy a mohou trávit i společný čas.
Ředitelka centra poděkovala Pavlu Šotolovi i za funkčnost krajských dotací: „Jsem ráda, že krajský systém zohledňuje aktuální potřebu služeb a motivuje nás k dalšímu rozvoji. To není zdaleka běžné,“ dodala Miroslava Krajčírová.