Kulinářský workshop ukázal, jak ve školách využít méně časté suroviny

Pardubická radnice už loni uspořádala pro personál školních kuchyní workshop zaměřený na gastrovzdělávání. Tehdy se vedoucí školních jídelen a kuchařky vydaly do Prahy. A to proto, aby zde získaly nové informace a tipy, jak do jídel zakomponovat neobvyklé suroviny a zpestřit jídelníček. Letos se kulinářský workshop odehrál přímo v prostorách dvou pardubických školských zařízení.

Děti jako nejnáročnější strávníci

Děti jsou těmi nejnáročnějšími strávníky vůbec. Pro vedoucí školních jídelen i kuchařky je náročné připravovat jídelníček. Musí splnit nutriční požadavky, takzvaný spotřební koš, a mít úspěch také u dětí. Kvalitu stravování vnímáme jako velmi důležitý parametr a součást hodnocení kvality škol. Proto chceme umožňovat další vzdělávání personálu ze školních jídelen. Rozhodli jsme se, že školám a školkám v tomto směru pomůžeme. Připravili jsme pro ně ve spolupráci se šéfkuchaři Kulinářského umění dvě odpoledne zahrnující praktické vaření ve škole. A to s konkrétními recepty doplněnými o řadu zajímavých informací. Šéfkuchaři Jiří Roith a Zdeněk Křížek navíc předvedli, jakým způsobem jídla lze servírovat. A též čím je dozdobit, aby děti zaujaly hned na první pohled. Dětem moc chutnalo. Pozitivní zpětnou vazbu máme i od účastníků kurzu,“ prohlásil na adresu workshopů náměstek pardubického primátora pro oblast školství Jakub Rychtecký.

Aplikace s konkrétními recepturami

Součástí projektu je také aplikace s konkrétními recepturami. Přes ní se mohou vedoucí školních jídelen a personál ve spolupráci s institutem vzájemně inspirovat. Na nutriční složení jídel na workshopech dohlížela Alexandra Košťálová, odborný garant projektu Máme to na talíři.

První vzdělávací kurz se uskutečnil na Den dětí, 1. června. Konal se v prostorách školní jídelny Základní školy (ZŠ) Prodloužená. Druhé vzdělávací odpoledne se konalo 13. června. Tentokrát v prostorách Mateřské školy (MŠ) Brožíkova. Celkem se odpoledních kurzů zúčastnilo 74 vedoucích školních jídelen a kuchařek ze základních a mateřských škol zřizovaných městem.

Oba šéfkuchaři se svým týmem však byli ve školách přítomni od samého rána. To zde vystřídali místní personál kuchyně, aby dětem sami uvařili. „V ZŠ Prodloužená je čekala příprava jídel pro celkem 475 strávníků. Věřím, že i pro takové profesionály, kterými pánové Křížek a Roith bezpochyby jsou, to muselo být opravdu náročné. Nicméně se s tím vypořádali skvěle. Děti byly z jejich přítomnosti nadšené a překvapené, že jim vaří muži. Šéfkuchaři do jídelníčku zařadili různá jídla. Například krém z karamelizovaného celeru, cizrnové kari s jasmínovou rýží a kuřecí na paprice s tarhoňou,“ sdělila Dana Šťásková z odboru školství, kultury a sportu pardubického magistrátu, která se na organizaci obou workshopů podílela.

Druhý gastroworkshop na MŠ Brožíkova byl spíš pro menší strávníky. Během dne zde kuchaři připravili celkem 158 jídel pro 130 dětí a 28 dospělých. Kromě ochutnávek variací hlavních jídel zaměřených na rostlinné bílkoviny se tentokrát dostalo na svačiny. Ty jsou nedílnou součástí jídelníčku v mateřinkách.

Kuchaři předvedli, jak do nich zakomponovat luštěniny, zeleninu či celozrnné potraviny. Pomazánky servírovali s nachos, grahamovými tyčinkami nebo celozrnnou tortillou. Největší úspěch měly dýňové lívance s cizrnou.

Společným tématem jídelen bylo také neplýtvání. Proto šéfkuchaři představili i pokrmy, které lze připravit v desítkách variací podle kuchyňských zásob – jako například dětmi oblíbená frittata.