Kulturní instituce kraje každý čtvrtek pro studenty zdarma


Poté, co odezněla první vlna covidu v roce 2020, zavedl Pardubický kraj volné čtvrtky pro studenty ve všech svých kulturních institucích.

Myšlenka se ujala a plynule pokračovala i v dalších letech. Kraj se jí nevzdává ani nyní. Sice přináší určitý propad z možného vstupného, ale také další pozitiva.

Pozvat mladé lidi do kulturních institucí

„Cílem je především pozvat mladé lidí do našich kulturních institucí. Naučit je do nich chodit z vlastního zájmu, vnímat historii, kulturu a umění a najít si k nim svůj vztah. Právě vstupné může být tou bariérou, kterou mladí lidé řeší. Od září 2020 až do konce letošního září této nabídky využilo na 7700 studentů. Nejde o návštěvy školních kolektivů, ale pouze jednotlivců, kteří se prokáží nějakým dokladem o aktuálním studiu,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za investice a kulturu Roman Línek, který před třemi lety s myšlenkou přišel.

Největší zájem je o prázdninách 

Největší zájem je o čtvrteční studentské vstupné zdarma o prázdninách. To mají muzea a galerie násobně větší návštěvnost než v dalších měsících roku.

Kdo je do akce zapojen?

Do akce jsou zapojeny Gočárova galerie, regionální muzea v Chrudimi, v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě a Východočeské muzeum v Pardubicích.

V uplynulých letech navštívilo nejvíce mladých lidí předchůdkyni Gočárovy galerie – Východočeskou galerii. Letos zatím vede Východočeské muzeum na pardubickém zámku.