LDN v Rybitví projde rozsáhlou rekonstrukcí za 120 milionů korun
Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) v Rybitví se dočká rekonstrukce a přístavby lůžkového pavilonu. Jedná se zatím o první etapu plánovaných vylepšení.
Prostory vznikly v 50. letech minulého století
Prostory, v nichž zařízení lůžkové péče poskytuje služby určené pacientům překládaných především z Pardubické a Chrudimské nemocnice, byly vybudovány již v 50. letech minulého století.
Jedná se o dvě budovy spojené jednopodlažním krčkem. Jde o starší zděný třípodlažní objekt (budovu A) a novější třípodlažní objekt (budovu B). Cílem stavby z hlediska péče o klienty je vytvoření nových pokojů pro pacienty, které budou odpovídat současným požadavkům, budou mít vlastní sociální zázemí, nebo například centrální rozvody medicinálních plynů.
Nejprve přijde na řadu demolice nevyhovujících objektů
V rámci 1. etapy bude provedena demolice starých nevyhovujících objektů garáží, skladů, prodejny a márnice na severovýchodní straně od budovy A. „Na tomto území následně vyroste pětipodlažní novostavba lůžkového pavilonu C. Suterén a první nadzemní podlaží budou využity pro technické provozy, kantýnu, lékárnu a podobně. Ve druhém a třetím podlaží vzniknou dvě nová oddělení pro 20 pacientů. Ta pokryjí vzrůstající nároky mladších těžce nemocných pacientů na soukromí a profesionální léčbu v zařízení následné péče. Pokoje jsou navrženy jako dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. V posledním patře budovy budou prostory pro administrativní část provozu,“ řekla Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro zdravotnictví.
„Plánujeme, že tu vzniknou také lékárna a prádelna, které výrazně přispějí k zefektivnění a zlevnění provozu léčebny. Lékárna bude navíc schopna poskytovat služby i občanům obce Rybitví,“ poznamenala Michaela Matoušková.
Plán investiční akce: čtyři na sebe navazující etapy
„Investiční akce je plánována ve čtyřech na sebe navazujících etapách. Počet lůžek se ze stávajících 105 zvýší na 140. Počítáme s tím, že stavba začne na jaře 2026 a skončí o dva roky později,“ upřesnil Roman Línek, náměstek hejtmana zodpovědný za krajské investice.
„Celkové náklady investiční akce jsou předběžně vyčísleny na 123 milionů korun. Náklady na přípravu v roce 2025 se pohybují ve výši kolem pěti milionů. Na realizaci akce potom půjde v roce 2026 z rozpočtu přibližně 50 milionů a v roce 2027 pak zbytek vysoutěžené ceny. Ta může být i s ohledem na situaci na stavebním trhu nižší, než je v tuto chvíli předpokládaná hodnota,“ dodal Roman Línek.