Muzejní akademie představí módní salóny první republiky i středověké vaření

Muzejní akademie, dopolední program pro aktivní seniory připravovaný Východočeským muzeem v Pardubicích, pokračuje i příští rok.

Kdy jste je viděli naposledy?

Přednášky a komentované prohlídky lákají na pozoruhodná témata – například módní salóny za první republiky, zbraně československých legionářů, nejnovější výstavu Kdy jste je viděli naposledy? nebo vaření ve středověku. Nový cyklus začíná 4. ledna 2023 v 9 hodin v přednáškovém sále na pardubickém zámku.

Půlroční kurz přednášek, komentovaných prohlídek a procházek muzeum spustilo letos na podzim. Na své si přijdou zájemci o historii, architekturu, archeologii, přírodovědu a řadu dalších témat.

Módní salóny první republiky

První novoroční přednáška Módní salóny první republiky a vliv na zakázkové šití za socialismu připravila kurátorka podsbírky odívání a doplňky, historička Daniela Klvaňová: „Známou eleganci první republiky utvářely i módní salóny s tvůrci zvučných jmen, kde vznikaly modely v těsném kontaktu s francouzskou módou a kde se udávaly módní trendy. Zde vznikaly oděvy vysoké kvality z prvotřídních materiálů. Na přednášce se budeme věnovat nejvýraznějším z těchto módních salónů a jejich pozdějšímu vlivu na zakázkové šití v socialistickém Československu,“ prozrazuje Daniela Klvaňová.

Jak se přihlásit na akci?

„Účastníci se mohou hlásit e-mailem nebo telefonicky, ale je možné se zaregistrovat přímo před začátkem samotného programu 4. ledna 2023 od 8:30 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice,“ vysvětlil vedoucí oddělení služeb Matěj Bekera.

Kontakty pro registraci jsou e-mail bekera@vcm.cz nebo telefon 607 034 110. Předplatné na celý program stojí 400 korun za 12 akcí za jeden půlrok, případně je možné vybrat si jen některá témata z nabídky a platit za každou akci zvlášť (komentované prohlídky 100 korun, přednášky 50 korun).