Muzejní akademie představí módní salóny první republiky i středověké vaření

Muzejní akademie, dopolední program pro aktivní seniory připravovaný Východočeským muzeem v Pardubicích, pokračuje i příští rok.

Kdy jste je viděli naposledy?

Přednášky a komentované prohlídky lákají na pozoruhodná témata. Například módní salóny za první republiky, zbraně československých legionářů, nejnovější výstavu Kdy jste je viděli naposledy? nebo vaření ve středověku. Nový cyklus začíná 4. ledna 2023 v 9 hodin v přednáškovém sále na pardubickém zámku.

Půlroční kurz přednášek, komentovaných prohlídek a procházek muzeum spustilo letos na podzim. Na své si přijdou zájemci o historii, architekturu, archeologii, přírodovědu a řadu dalších témat.

Módní salóny první republiky

První novoroční přednáška Módní salóny první republiky a vliv na zakázkové šití za socialismu připravila kurátorka podsbírky odívání a doplňky, historička Daniela Klvaňová: „Známou eleganci první republiky utvářely i módní salóny s tvůrci zvučných jmen. Zde vznikaly modely v těsném kontaktu s francouzskou módou. Tam se udávaly módní trendy. Tady vznikaly oděvy vysoké kvality z prvotřídních materiálů. Na přednášce se budeme věnovat nejvýraznějším z těchto módních salónů a jejich pozdějšímu vlivu na zakázkové šití v socialistickém Československu,“ prozrazuje Daniela Klvaňová.

Jak se přihlásit na akci?

„Účastníci se mohou hlásit e-mailem nebo telefonicky. Je ale možné se zaregistrovat přímo před začátkem samotného programu 4. ledna 2023 od 8:30 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice,“ vysvětlil vedoucí oddělení služeb Matěj Bekera.

Kontakty pro registraci jsou e-mail bekera@vcm.cz nebo telefon 607 034 110. Předplatné na celý program stojí 400 korun za 12 akcí za jeden půlrok. Případně je možné vybrat si jen některá témata z nabídky a platit za každou akci zvlášť. Komentované prohlídky pak stojí 100 korun, přednášky 50 korun.