(ne)Bezpečně a (ne)Zodpovědně. „Opilecké“ brýle či těhotenská vesta


(ne)Bezpečně a (ne)Zodpovědně. Burza filantropie pro okres Ústí nad Orlicí letos podpořila i projekt organizace SKP-CENTRUM, jehož cílem je zakoupení preventivních pomůcek určených k eliminaci rizikového chování dětí a mladých dospělých. Jde o brýle stimulující účinky drog a alkoholu, těhotenskou vestu a kouřící stimulátor Sue, který názorně demonstruje množství dehtu z jedné vykouřené cigarety.

S klienty řeší školní docházku, alkohol, drogy, šikanu či sex

„Pomůcky mohou pomoci oživit zážitkovou formou preventivní přednášky pro děti a mladé dospělé. Všechny jsme vybrali s ohledem na to, jaká témata na těchto akcích obvykle řešíme,“ uvedla Barbora Šafránková, koordinátorka vysokomýtského Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež EMKO. Jeho posláním je nabízet dětem a mládeži ve věku od 6 do 26 let z Vysokého Mýta a okolí pomoc, radu a podporu při zvládání složité životní situace. „Naši pracovníci poskytují klientům bezpečné místo, kde mohou trávit svůj volný čas a rozvíjet vlastní aktivity,“ upřesnila Babora Šafránková.

„S klienty, kteří přicházejí převážně z vyloučené lokality, řešíme nejčastěji problémy spojené se školní docházkou, alkohol, drogy, první sexuální zkušenosti či šikanu,“ poznamenala koordinátorka EMKA. „Každý den se zabýváme různými tématy. Nabízíme i sportovní a umělecké aktivity, pořádáme přednášky a besedy,“ podotkla Barbora Šafránková.

„Zakoupené pomůcky chceme využít také v dalších zařízeních organizace SKP-CENTRUM. Jako je například pardubické Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Free klub, Dům na půli cesty nebo azylové domy,“ dodala koordinátorka vysokomýtského EMKA.

Originální projekt, který stojí za podporu

„Projekt mi přijde hodně originální a rozhodně stojí za podporu. Myslím, že by nové pomůcky skutečně mohly zaujmout a padnout na úrodnou půdu,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

„Mladí lidé by takové zpestření přednášek a preventivních akcí mohli uvítat,“ sdělila Jana Machová, ředitelka Koalice nevládek Pardubicka, která je též garantkou a fundraiserkou Burzy filantropie v Pardubickém kraji.

Burza filantropie je unikátní společný počin Koalice nevládek Pardubicka a Pardubického kraje. Ten pomáhá neziskovým organizacím získat finanční či materiální podporu pro jejich projekty od donátorů z řad firem a veřejné správy. Umožňuje osobní setkání dárců a zástupců neziskových organizací. Ti mají možnost v časovém limitu představit vlastní nápad. A také získat potřebnou podporu pro svůj projekt,“ doplnila Jana Machová.

Burza filantropie podpořila v Pardubickém kraji 555 projektů za více než 21 milionů korun

„Když jsme s Burzou filantropie v Pardubickém kraji v roce 2011 začínali, vůbec jsme netušili, kam až se můžeme dostat. Moc nás těší, že neziskové organizace dokáží připravit skvělé a velmi pestré projekty z různých oblastí. Donátoři na ně slyší a dává jim smysl je podpořit. Velký dík patří všem, kdo se s námi podílí na tom, že se z Burzy filantropie stal fenomén. Za celou dobu historie burz jsme v Pardubickém kraji podpořili 555 projektů. A to částkou 21 024 044 korun,“ radoval se Pavel Šotola.

Bližší informace o Burze filantropie je možné získat na webu www.burzafilantropie.cz.