Pardubičtí si štědrovečerní tradici vzít nenechali

Po dvou letech, kdy společenský život v Česku řídil, respektive omezoval, covid, se obyvatelé Pardubic budou moci vrátit k tradici štědrovečerních procházek po slavnostně vyzdobeném centru města. Tyto procházky se staly během let pro mnoho rodin a generací neodmyslitelným završením Štědrého dne. Při něm sdílejí slavnostní atmosféru kouzelných svátků s přáteli a známými.

Pardubická Štědrovečerní procházka

Pardubická Štědrovečerní procházka se koná od roku 1998. Je ojedinělou akcí svého druhu v České republice. Pro pardubické patrioty je návštěva slavnostně osvětleného pardubického zámku, Pernštýnského náměstí s vánočním stromem, kterým zní Rybova Česká mše vánoční či společného zpívání v Městském divadle, jedinečnou příležitostí, jak se v závěru roku potkat s přáteli a sdílet s nimi nepopsatelnou sváteční atmosféru.

Ti, kteří se do města vydají ještě před slavnostní večeří, mohou využít toho, že od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00 hodin bude otevřena Zelená brána. Pokud zdolají jejích 154 schodů vedoucích na ochoz, budou mít svátečně naladěné Pardubice jako na dlani.

Otevřený zámek i muzeum

Ve 21:30 hodin se pro všechny, kteří opustí televizi a plné stoly, otevřou brány zámku a muzea. Zůstanou otevřeny až do půlnoci. Návštěvníci tu mohou v rámci Štědrovečerní muzejní noci zdarma zavítat do části nového prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Ale také do kaple Tří králů a vystoupat na zámeckou věž. K dispozici bude i přírodovědná výstava Kdy jste je viděli naposledy

Přístupné budou i prostory galerie

Ve stejném čase budou přístupné také prostory Východočeské galerie na zámku.

Většina lidí před půlnocí zřejmě zamíří na Pernštýnské náměstí. Zde ve 23:00 hodin začne tradiční Štědrovečerní zpívání České mše vánoční J. J. Ryby v podání Pardubického dětského sboru pod taktovkou sbormistra Zdeňka Kudrnky.

Pro příznivce pardubického divadla připravila domácí scéna opět Tradiční půlnoční setkání v divadle, jehož nedílnou součástí je i Štědronoční zpívání.

Otevřou se i pardubické kostely

O Štědrém dni i noci se otevřou i pardubické kostely. Například římskokatolická farnost Pardubice zve od 16:00 hodin do kostela svatého Bartoloměje na bohoslužbu pro rodiny s dětmi. Sváteční bohoslužby pak začínají ve 22:00 hodin a o půlnoci.

Také kostel Zvěstování Panny Marie bude o půlnoci otevřen. A ti, kterým se po zimní procházce ještě nebudou klížit oči, mohou noční putování historickým centrem zakončit v některé z restaurací, kaváren či vináren. Ty mají otevřeno dlouho přes půlnoc.