Pardubičtí začínající herci uvedou premiéru hry o svých vrstevnících

 

Mladé divadelní studio LAIK, působící od roku 2013 při Východočeském divadle Pardubice, zahajuje sezonu 2023/24 novou inscenací.

Přestupní stanice: Strach

V pátek 1. září v Městském divadle uvede premiéru své další autorské hry Přestupní stanice: Strach. Tentokrát starší členové souboru představí sociální drama, které se zaměřuje na problémy jejich vrstevníků.

„Přestupní stanice: Strach zavádí diváky do prostředí soukromé psychiatrické kliniky, kde jsou hospitalizovaní čtyři pacienti. Lea je zde kvůli problémům s anorexií. Ester trpí sklony k sebepoškozování. Filip se léčí ze závislosti na drogách, která způsobuje jeho deprese. Záhadným případem je Nina, u které se zdá, že žádný problém nemá, ale… Všem čtyřem se snaží pomoci psychiatr Jakub, který však sám skrývá svá bolavá tajemství. Díky svým zkušenostem se jim pokouší pomoci postavit se trápení čelem a vrátit se zpět do reality,“ prozrazuje zápletku autorka textu a dramaturgyně souboru Kristýna Plešková.

Každé trápení má své řešení 

Inscenaci se svými svěřenci nastudoval vedoucí studia, herec Východočeského divadla Zdeněk Rumpík: „Tentokrát jsme se rozhodli zvolit opravdu těžké téma. Cítíme ale potřebu se touto problematikou zabývat. Obzvláště v současné době, kdy je podobných případů ve společnosti stále více, a přesto se o nich často mlčí. U podobných témat je vždy nejdůležitější udržet důstojnou hranici pro zpracování. Nechceme diváky znechutit, snažíme se spíše diváka s daným problémem obeznámit. Poukázat na to, že často vzniká z maličkostí a nenápadně. Především se ale snažíme ukázat, že každé podobné trápení má své řešení a že je možné těmto lidem pomoci, jen je potřeba jim naslouchat a pokusit se je pochopit a ukázat jim správnou cestu.“

Kdo se představí v hlavních rolích? 

V hlavních rolích se divákům představí David Kopecký, Barbora Haláková, Adéla Černá, Klára Danielová, Petr Uchytil a Alžběta Francová.

Slavnostní premiéru doprovodí udílení cen Nadace Lenky a Romana Šmidberských pro mladé talentované herce.