Pomáháme společně. Ukrajinské rodiny řeší podobné problémy jako ty české

Pomáháme společně. To je hlavní motto projektu, který na Chrudimsku podporuje ohrožené rodiny s dětmi z Ukrajiny.

„Cílem je efektivní podpora osob, které uprchly před válkou na Ukrajině,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí chrudimského městského úřadu Radka Pochobradská.

Zájem byl mnohem větší, než původně očekávali

„Projekt měl být původně pro 300 klientů. Zájem byl mnohem větší, než jsme očekávali. Proto jsme se rozhodli v něm pokračovat. Nyní hledáme organizaci, která by měla zájem navazující projekt realizovat. V květnu příštího roku totiž končí jeho finanční podpora z Evropského sociálního fondu,“ poznamenala Radka Pochobradská.

„V současné době máme přes 530 klientů a další zájemci přibývají,“ upřesnila Iveta Saiverová z organizace Amalthea, která v projektu působí jako case manažerka pro ukrajinské záležitosti.

Plno českých občanů se bojí s Ukrajinci komunikovat

„První oblastí naší činnosti je koordinace aktivit na Chrudimsku. Jde o síťování aktérů, nastavení spolupráce a společné řešení aktuálních témat. Druhou oblastí je přímá podpora ukrajinských rodin s dětmi. Ta je zaměřená na adaptaci v českém prostředí, ale i na včasnou identifikaci ohrožených dětí a na řešení situace konkrétních rodin,“ shrnula Iveta Saiverová.

„Vidíme, že plno českých občanů se bojí s ukrajinskými rodinami komunikovat. Ale ty jsou často mnohem vyděšenější. Potíž je také v tom, že řada z nich umí jen rusky, mladí možná občas anglicky. A tak se kolikrát stane, že vám něco odkývají, i když nevědí, co říkáte,“ poznamenala case manažerka pro ukrajinské záležitosti.

Ukrajinské rodiny řeší podobné problémy jako ty české

Ukrajinské rodiny řeší podobné problémy a starosti jako ty české. V současné době jde zejména o změny bydlení, školní docházku či přijetí hendikepovaných ukrajinských dětí do školského systému. Velkou výzvou je najít dětského lékaře nebo psychologa či psychiatra.

„Potíž nastává, když ukrajinské rodiny zvednou telefon a začnou hovořit ukrajinsky. Pak často nenajdou vhodné bydlení, lékaře či práci,“ vysvětlila Iveta Saiverová.

Jednoduché to není ani u ukrajinských dětí, jejichž rodiny chtějí, aby studovaly v českých školách. „Třídy ve školách jsou už teď přeplněné. A tak se stává, že ředitelé škol řeknou, že Ukrajince už tam mají a žádné další nechtějí,“ sdělila interkulturní pracovnice organizace Amalthea Iryna Klymenko.