Přednáškový cyklus na téma: Ukrajina – slovem proti agresi

Ukrajina

Ukrajina se ocitla se v centru světového dění. Jaký je náš někdejší východní soused, jaká historie jej utvářela a jací jsou jeho obyvatelé?

Vstup na přednášky je zdarma

Východočeské muzeum v Pardubicích vás zve na přednášky, které přiblíží dějiny, kulturu a jazyk Ukrajinců, ale také historii jejich emigrace do českých zemí.

Přednáškový cyklus nazvaný Ukrajina – slovem proti agresi začíná 14. března v 18 hodin v přednáškovém sále Zámku Pardubice. Vstup je zdarma.

Historická i současná Ukrajina 

„Pozvali jsme přední české ukrajinisty a slavisty, aby nám a našim návštěvníkům přiblížili historickou a současnou Ukrajinu, co máme společného a v čem se naše slovanské národy a jejich dějiny liší,“ zve ředitel Východočeského muzea Tomáš Libánek.

„Každý pomáhá, jak může. Jako muzeum jsme zvolili formu přednáškového cyklu, který bude přístupný všem zájemcům zdarma,“ doplňuje Tomáš Libánek.

Cyklus zahájí přednáška Cesta k tragédii

Cyklus zahájí historik David Svoboda s přednáškou nazvanou Cesta k tragédii. Ukrajina a Rusko v historickém horizontu. „Přednáška osvětlí historické a politické milníky vedoucí k současné tragédii země, která byla již v nedávné minulosti vystavena nejen ruské vojenské síle, ale i kanonádě dezinformací pracujících s pokroucenými historickými výklady. Zaměří se na motivace Putinova jednání a objasní proměnlivou roli Ukrajiny, země mezi střední Evropou a Ruskem, v ruské velmocenské politice,“ říká David Svoboda.

Historie ukrajinské migrace

Následovat bude přednáška o historii ukrajinské migrace v podání ukrajinistky Terezy Chlaňové, přednáška o ukrajinštině v podání překladatele a publicisty Alexeje Sevruka.

Překladatelka Rita Kindlerová se rozpovídá o ukrajinských legendách, pověstech a mýtech. Cyklus uzavře opět Tereza Chlaňová s povídáním o současné ukrajinské literatuře.