Program Bonanzy Učení je fajn pomáhá mladým na Svitavsku s učením i rozvojem
Učení je fajn. Tak zní název unikátního programu neziskové organizace Bonanza působící s významnou podporou Pardubického kraje na Svitavsku. Žákům druhých až sedmých tříd základních škol, co se ve škole potýkají s neúspěchy, se intenzivně věnují převážně studenti prvních a druhých ročníků svitavských středních škol. Ti působí jako mentoři. Společně se připravují do školy zábavnou formou. Zároveň tak smysluplně a efektivně tráví volný čas.
Program zlepšuje školní výsledky
„Pardubický kraj dlouhodobě podporuje projekty, které přinášejí reálný přínos dětem a jejich rodinám. Program Učení je fajn je cenný mimo jiné i proto, že zlepšuje školní výsledky mladých lidí a posiluje jejich sociální dovednosti a motivaci,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
„Mentorský vztah žáka základní školy a středoškoláka je postaven na důvěře a přátelském přístupu. Mentoři jsou většinou ve věku 15 až 16 let. Dětem ve věku 7 až 12 let se snadněji přizpůsobí. Stávají se pro ně vzorem a oporou,“ uvedl sociální pracovník Antonín Doležel, který má program Učení je fajn v Bonanze na starosti. „Děti vnímají své mentory jako někoho, kdo je blízko jejich věku a zkušeností. Tím je pro ně snazší komunikovat a učit se,“ vysvětlil Antonín Doležel.
Motivovat k rozvoji pozitivních schopností
Program je navržen tak, aby dětem nepomáhal jen s učením, ale aby je také motivoval k rozvoji pozitivních schopností. Mentoři je vedou i k tomu, jak si zorganizovat čas na domácí úkoly nebo jak si osvojit návyky, které je podpoří v úspěchu (nejen) ve škole.
Součástí programu jsou i různé volnočasové aktivity. Jde například o společné procházky, návštěvy dětských hřišť, cukráren. „Tyto společné aktivity posilují vztahy mezi mentory a dětmi,“ dodal sociální pracovník Bonanzy.
Zpětná vazba ze školy i rodiny
Pro mentory je účast v programu příležitostí, jak pomoci druhým, ale také cennou zkušeností pro jejich osobní a profesní rozvoj. Kromě symbolického finančního ohodnocení získají i osvědčení, které se jim hodí, když se hlásí na vysokou školu. Zároveň jim nechybí ani potřebná podpora od pracovníků Bonanzy. „Pro mentory máme též různé materiály, které jim mohou usnadnit jejich roli,“ zdůraznil Antonín Doležel.
Důležitá je rovněž zpětná vazba. „Setkáváme se i s učiteli a získáváme cenné informace o tom, jak si děti ve škole vedou a na čem je potřeba ještě zapracovat. Bavíme se také s rodiči a monitorujeme situaci v rodině,“ pokračoval sociální pracovník Bonanzy, kde v současné době působí 32 mentorů a 37 dětí, kterým pomáhají.
Kde najdete více informací o Bonanze?
Bonanza provozuje také dvě nízkoprahová zařízení pro děti a mládež ve Vendolí a ve Svitavách. Věnuje se též hiporehabilitaci. Pořádá i různé kroužky a tábory pro děti či akce zaměřené na zlepšení životního prostředí. Pravidelně se zapojuje do celorepublikové kampaně Ukliďme Česko. V programu Drž se na uzdě pomáhá rodinám i dětem, když se ocitnou v krizové situaci nebo řeší nějaký problém.
Více informací o Bonanze najdete na webu https://osbonanza.cz.