Semínka dobrodějů líčí, že autismus může být vnímán i jako dar


Semínka dobrodějů
. To je název dokumentu, který bude k vidění v pátek 12. dubna 2024 od 17 hodin v Centru Bohuslava Martinů v Poličce.

Dobrovolnictví jako cesta ke štěstí?

„Semínka dobrodějů líčí trojúhelník vztahů mezi chlapcem s poruchou autistického spektra (PAS), jeho rodiči a devíti dobrovolníky. Co si tyto tři strany navzájem dávají a co dostávají? Jakým výzvám čelí? A může být dobrovolnictví cestou ke štěstí,“ nastínila za pořadatele akce PR manažerka Oblastní charity Polička Tereza Stříteská.

Beseda s hlavními hrdiny

Po promítání dokumentu se uskuteční beseda s hlavními hrdiny – Barborou, Ernestem a Ángelem Chuecos. Ti společně tvoří projekt Autismus jako dar a přibližují život své rodiny: „Na autismus jsme se rozhodli dívat jako na dar a našeho syna Ángela vnímáme jako učitele bezpodmínečné lásky,“ shodli se.

Promítáním a besedou s rodinou Chuecos provede Iva Rokosová. Poté dojde na krátkou debatu o možnostech dobrovolnictví v Poličce s vedoucí dobrovolnického centra Janou Poliačikovou. Petra Habrmanovárodinného centra Podané srdce přiblíží aktivity, které mohou rodiče s dětmi s PAS využít. „Centrum Podané srdce vzniklo v Poličce z potřeby rodin s dětmi s PAS sdílet své zkušenosti, trápení, odvahu i radost,“ podotkla Petra Habrmanová.

Vstupné je dobrovolné

„Na akci Semínka dobrodějů vás rádi přivítáme i s vašimi dětmi s PAS. Při promítání a besedě bude připraven relaxační koutek,“ konstatovala Tereza Stříteská a dodala, že vstupné je dobrovolné.

Kávu na místě připraví kavárna Palačinka.