TECHNOhrátky na chrudimské průmyslovce bavily. Netradičním hrdinou byl malý bagr
Chrudim si na nedostatek středních škol rozhodně stěžovat nemůže. Letošní třetí akci projektu TECHNOhrátky Pardubického kraje tentokrát otevřela své dveře zdejší Střední průmyslová škola. Ta se může pochlubit nejen úctyhodnou tradicí. Vždyť žáky technických oborů připravuje už úctyhodných 125 let. Ale také moderním prostředím. To je plně v souladu s potřebami žáků ve třetím tisíciletí.
O tom se na vlastní oči přijelo přesvědčit rovných sto osmáků z jedenácti základních škol Pardubického kraje. Na šesti stanovištích měli chlapci i dívky možnost vklouznout do tajů tříletých učebních oborů. A to strojní mechanik, mechanik silničních strojů, mechanik elektronických zařízení a obráběč kovů. Stejně jako čtyřletých maturitních oborů mechatronika a strojírenství.
Nechyběli zástupci firem
„Zdejší školu si pamatuji ještě ze svých gymnaziálních let. Už tehdy vynikala svým vybavením. Proto jsem moc rád, že tu dnes můžu přivítat školáky, které za rok čeká přijímací řízení. A kteří se už dnes poohlížejí, kam zamíří,“ řekl při slavnostním zahájení Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.
Návštěvníky pozdravila také ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubice Monika Jirásková. Ta zdůraznila, že zásluhou pevně stmeleného kolektivu na škole panuje přátelská atmosféra. A také ředitel výrobního úseku společnosti TMT Jan Kopáč spolu s ředitelem výrobního závodu společnosti Metal Produkt Servis Praha Miroslavem Teplým. Ti žákům přiblížili možnosti stipendijních programů ve svých firmách. Ujistili je, že šikovní absolventi technických oborů jdou na pracovním trhu na dračku.
Pro Josefa Kozla byly tentokrát TECHNOhrátky návratem na místa, odkud pochází. „Jsem rodilý Chrudimák, který je hrdý na svůj původ. Chrudim je krásné město. Je tady řada středních škol, které jsou rozmanité. Tím pádem se tu pro každého najde dostatek zábavy i řada věcí nad rámec studia. Protože středoškolský život má i další aspekty. Dobrému žákovskému kolektivu má toto město hodně co nabídnout. Chrudim byla vždy centrem vzdělanosti. Platí to nadále. Proto ji mohu jedině doporučit,“ shrnul pozitivní argumenty radní Pardubického kraje pro školství.
Na skok v říši strojařů
Jednotlivá pracoviště byla půl na půl rozdělena mezi hlavní budovu školy, kde v rámci pracovních úkolů žáky čekalo zapojení a oživení pneumatického obvodu, tvorba 3D modelu součásti v CAD programu a přiřazení výkresu k vyrobené součásti dle 3D simulace, a dílny umístěné ve starém závodě Transporta. Tam aktéři propojovali jednoduchý elektrický obvod. Prostřednictvím lžíce malého bagru a míče trefovali pyramidu z plechovek. Nebo si vyzkoušeli měření různými typy měřidel či výměnu kola u osobního automobilu.
„Stanoviště s bagrem si žáci obzvlášť užívali. Na to, aby se všichni vystřídali v kabině, se stály fronty. Zájem vyzkoušet si ovládání stavebního stroje projevovaly i přítomné dívky, které si vedly skvěle. Opět se tak povedlo naplnit nejen praktický rozměr akce, ale i ten druhý, neméně důležitý. Představit techniku přitažlivou formou tak, aby nebyla v očích mnohých nadále strašákem,“ uvedla Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.
V tradičních soutěžích o velké ovocné dorty uspěla v manuálních aktivitách výprava Základní školy (ZŠ) Komenského z Holic a ve vědomostním kvízu Hej Ty, víš to?! zvítězila ve strhujícím finiši ZŠ Seč.
154 akcí v 26 středních odborných školách
Za svou existenci dosud uspořádaly TECHNOhrátky 154 akcí v šestadvaceti středních odborných školách v Pardubickém kraji. Při těchto seznamkách s řemesly prezentovaly aktivním způsobem ukázky 69 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, elektrotechniky, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb. Zúčastnilo se jich celkem 19 572 žáků ze 129 základních škol. 114 jich přitom bylo z Pardubického kraje a mimo jiné sedm také z Polska.