V centru Pardubic vznikne evangelické komunitní centrum AGAPÉ


V Hronovické ulici v Pardubicích vznikne nové multifunkční komunitní centrum Farního sboru Českobratrské církve evangelické.

A to v těsné blízkosti kostela na místě spjatém s odbojářkou a spolupracovnicí výsadku Silver A Věrou Junkovou. Ta byla popravena 2. července 1942 na Zámečku v Pardubicích.

Celkový rozpočet dosahuje částky 28 milionů

Pardubický kraj projekt podpořil v loňském roce částkou tří milionů korun. Obdobný příspěvek je připraven na letošní rok. Celkový rozpočet dosahuje částky 28 milionů.

„O záměru na vybudování multifunkčního komunitního centra AGAPÉ jednáme s paní farářkou Hanou Ducho již delší dobu. Je vidět, že Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Pardubicích úspěšně pokračuje v přípravách projektu. Ten by měl vyjít na přibližně 28 milionů korun. V loňském roce jsme z krajského rozpočtu uvolnili tři miliony korun. S obdobnou částkou počítáme také v letošním roce. Jedná se z mého pohledu o mimořádnou podporu mimořádnému projektu. Ten by neměl být cílen pouze na farníky, ale i na širší veřejnost v Pardubicích a okolí,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Nová budova může být ozdobou centra města

Podle náměstka hejtmana Romana Línka může být nová budova ozdobou centra města. „Z mého pohledu se jedná o návrh, který významným způsobem povýší centrum Pardubic. Navíc rozšíří možnosti sboru, který má přibližně 600 členů a je aktivní i v rámci humanitárních aktivit. Z architektonického pohledu se mi návrh velice líbí. Velmi sympaticky promění nároží ulic Hronovická a Sladkovského Na základě seznámení se s projektem si troufám si říci, že by mohl mít šanci i v rámci krajské soutěže Stavba roku,“ řekl náměstek Roman Línek.

Jaký je aktuální stav projektu?

Aktuální stav projektu popsala evangelická farářka Hana Ducho. „V současné době probíhá dokončování projektu pro stavební povolení. Řešíme drobné změny dispozic. Ty vyplynuly z technických požadavků. Zároveň běží aktivní komunikace se stavebním úřadem. A to ohledně několika formálních témat, se kterými se dá vypořádat před zahájením stavebního řízení. Jedná se především o zajištění parkovacího stání či řešení srážkové vody,“ upřesnila Hana Ducho.

Veřejná sbírka pro financování projektu Agapé

Sbor se snaží získávat pro projekt různé finanční zdroje. „Byla otevřena také veřejná sbírka. Budeme moc rádi za každý, i když drobný příspěvek. Všechny informace je možné najít na našich webových stránkách www.agape-pardubice.info,“ doplnila farářka.