V Domově u fontány se potkají neformální pečující


Domov u fontány v Přelouči již třetím rokem pořádá bezplatná setkání neformálních pečujících. Při nich sdílí své zkušenosti s péčí o seniory a osoby s onemocněním demence.

Letošní první setkání se uskuteční v úterý 12. března 2024 od 16:30 do 18:30 hodin v prostorách Domova u fontány.

Počet osob s Alzheimerovu chorobou vzroste

„Podle predikce Českého statistického úřadu vzroste v České republice počet osob s Alzheimerovu chorobou mezi lety 2020 a 2030 o 115 procent. Zatímco v roce 2020 jich bylo přes 80 tisíc, předpokládá se, že jich v roce 2030 bude kolem 174 tisíc. Na to se musí připravit i náš sociální a zdravotnický systém. Ne všichni budou v pobytových službách. Důležitým segmentem je a do budoucna ještě více bude domácí péče s pomocí terénních a ambulantních služeb. Pomoc neformálním pečujícím poskytuje i krajský Domov u fontány. Jeho pracovníci mají s moderní důstojnou péčí o osoby s demencí velké zkušenosti, které předávají dál,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Příležitost sdílet své zkušenosti

„Účastníci z řad pečujících budou mít příležitost sdílet své zkušenosti. A dozvědět se cenné rady, které jim mohou usnadnit péči o svého blízkého. Program chceme uzpůsobit na míru. Proto budeme rádi, když nám pečující zašlou dopředu, jakému tématu by se chtěli věnovat. Budou tak mít jistotu, že se na setkání dozví přesně to, co potřebují,“ sdělil Rastislav Ostríž, manažer kvality Domova u fontány.

První host: Daniela Stráníková z projektu Pampeliška

Letošní novinkou bude možnost blíže poznat služby v nedalekém okolí, které mohou pečujícím odlehčit a usnadnit péči.

Prvním hostem bude Daniela Stráníková z projektu Pampeliška, který pomáhá křehkým seniorům na Přeloučsku a jejich blízkým. „Jsem velmi ráda, že se mohu setkání zúčastnit a mít příležitost představit novou službu Kafíčko. Jde o bezpečné a útulné místo, kde se rádi budeme věnovat seniorovi, aby si pečující mohli zařídit, co potřebují.“

Jak se můžete nezávazně registrovat?

Nezávazná registrace je možná na tel. 727 984 229 nebo na e-mailu rastislav.ostriz@domovufontany.cz. Do zprávy je doporučeno uvést celé jméno, počet registrovaných osob a téma, kterému by chtěl pečující věnovat pozornost na setkání.

Péče seniorům a osobám s onemocněním demence

Domov u fontány je příspěvkovou organizací Pardubického kraje, kde poskytují celodenní péči seniorům a osobám s onemocněním demence. Domov za poslední roky získal řadu významných ocenění. Je držitelem certifikátu Vážka, dokládající kvalitní péči o osoby s onemocněním demence. Ale i certifikátu Garance péče o ránu a certifikátu Značka kvality.

Domov u fontány také získal certifikát paliativního přístupu v sociálních službách. Tím prokázal, že dokáže zajistit kvalitní, odbornou a citlivou péči klientům i ve chvíli, kdy se přiblíží závěr jejich života.

Více informací najdete zde.