Váleční uprchlíci z Ukrajiny se postupně stěhují do nově zrekonstruovaných bytů v Husově ulici

Váleční uprchlíci z Ukrajiny, které město na jaře nouzově ubytovalo na pardubickém Stavařově, se postupně stěhují do nově zrekonstruovaných bytů v Husově ulici.

Dvanáct bytů na této adrese bylo opraveno hned po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině, kdy do Evropy mířila první vlna uprchlíků.

Město Pardubice poté rozhodlo, že opraví dalších 51 bytů. Zhruba polovina z nich už má své nové obyvatele. Další se sem z areálu pavilonu F nevyužívaných univerzitních kolejí nastěhují do 17. prosince.

Oprava bytů byla jasnou volbou 

„Pavilon F máme na základě povolení dočasného užívání zasmluvněn do konce roku. Jakmile bylo zřejmé, že okupace Ukrajiny bohužel asi hned tak neskončí a že nás, města a obce, v tom stát opět nechá, byla oprava bytů v Husově ulici jasnou volbou. Ty, kteří jsou teď na kolejích, nemůžeme na konci roku nechat na ulici. Byty byly z havarijního stavu opraveny do úrovně základního standardu. Ve většině případů jsou to byty malometrážní. Jakmile se jejich dočasní uživatelé budou moci vrátit domů na Ukrajinu, budou k dispozici občanům Pardubic,“ uvedl primátor města Jan Nadrchal.

Oprava 51 bytů a výmalba společných prostor

Koncem srpna se začalo s opravou 51 bytů a výmalbou společných prostor domů. „Opravy a předání bytů jsou rozděleny do tří etap. Zhruba třicet bytů jsme předali nebo předáme v nejbližších dnech. Do 17. prosince přijdou na řadu poslední rekonstruované byty. Celkové náklady na realizaci této rekonstrukce se pohybují kolem 27,5 milionu korun včetně DPH. Přislíbená dotace může dosáhnout na 20 milionů korun z ministerstva pro místní rozvoj,“ vyčíslil Petr Hušek z odboru majetku a investic pardubického magistrátu.

Žádné nájemní smlouvy. Jde o dočasné bydlení

Ubytovaní nedostávají žádné nájemní ani jiné smlouvy. Jedná se o dočasné bydlení bez vzniku jakéhokoliv vlastnického nároku. „Aktuálně je do Husovy ulice nastěhovaných 63 osob, z toho 27 dětí různého věkového složení. Jedná se o 39 původních klientů, kteří jsou ubytovaní od počátku konfliktu. Zbytek se plynule stěhuje ze Stavařova. Maximální kapacita Husovky v nově rekonstruovaných bytech je 165 osob. To by nám mělo stačit na zajištění ubytování všech osob ze Stavařova, kteří si nenajdou komerční bydlení nebo se nebudou moci vrátit,“ řekla vedoucí odboru sociálních věcí Iva Bartošová.

Bydlení v režimu nouzového ubytování

Bydlení je v režimu nouzového ubytování, kdy ubytovaní nehradí žádné náklady. „Náklady na bydlení jsou kompenzovány formou paušální náhrady nákladů za jednu ubytovanou osobu ve výši 300 korun za noc. Byty jsou nevybavené. Je zde pouze kuchyňka se sporákem, nádobí a varnou konvici si ukrajinští nájemníci berou ze Stavařova, kde měli toto vybavení od počátku. Rovněž se do Husovky převážejí lednice, které byly v bytech na univerzitních kolejích, k dispozici zde do konce roku bude také šest praček,“ podotkl náměstek primátora Jan Hrabal.

Nákup základního vybavení 

Rada města schválila nákup základního vybavení do každého bytu – stůl, židle a komodu. Ze včelařského učiliště v Nasavrkách zaměstnanci magistrátu přivezli 21 vyřazených válend.

Od prosince zahájí provoz komunitního centra

Od prosince plánuje město zahájit provoz komunitního centra s dvěma lektorkami. To podle Ivy Bartošové funguje už teď na Stavařově pro předškolní děti, školní děti a v případě potřeby i jejich rodiče. „Kolegové z odboru sociálních věcí budou v lokalitě fungovat ve vymezené provozní době za účelem odborného poradenství a sociální pomoci,“ upřesnila vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Pardubic.

Od počátku s městem spolupracuje Mariana Kurylo. Ta bude mít podle Ivy Bartošové na starosti fungování komunitního centra. „Měla by koordinovat potřebné aktivity i ve vztahu ke starousedlíkům v lokalitě. A to tak, abychom předešli případným problémům nebo nepokojům,“ dodala Iva Bartošová.