Výlet na Rychmburk v sezóně zpříjemní i pěkná zastávka v Předhradí

Pardubický kraj vylepšil v závěru roku zázemí železniční zastávky Předhradí. Odtud hlavně v létě dojdete příjemnou procházkou dva kilometry na hrad Rychmburk.

V nové návštěvnické sezóně tak bude o důvod víc zajet si na výlet do této malebné krajiny vlakem.

Záměr kraje i obce

Záměrem Pardubického kraje i obce Předhradí je, aby maximum turistů v budoucnu využilo pro návštěvu hradu veřejnou dopravu.

„V letošním roce se podařilo zkultivovat vlakovou zastávku. Ta byla ve velice bídném stavu a zarostlá kopřivami. Dík patří Správě železnic. Ta vyslyšela naši prosbu. Zrekonstruovala kolejiště a zřídila bezbariérové nástupiště. Do Předhradí se od června do října dostanete ve všední den čtyřmi páry vlaků a o víkendu pěti páry vlaků. Mimo sezónu jezdí o dva páry vlaků méně. Od sezóny 2023 se stane zastávka Předhradí nejen nástupištěm na hrad Rychmburk, ale současně i vstupem do regionu Maštale pro návštěvníky využívající veřejnou dopravu. V tomto smyslu bude nově změněno i mapové značení v turistickém regionu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje pro dopravu a dopravní obslužnost Michal Kortyš.

Upravený parter zastávky

Pardubický kraj nyní nechal upravit i parter zastávky. Vybudoval též relaxační zázemí pro turisty včetně informačních a mapových tabulí.

Předhradí převezme údržbu

Obec Předhradí se zavázala převzít údržbu tohoto zázemí.

„Celkové náklady vybudování turistického zázemí byly půl milionu korun. Vznikla tu nová zpevněná cesta a plochy pro krátkodobé parkování několika vozidel. Vedle zastávky jsou akátové lavice a stoly pro relaxaci při čekání na vlak. Nechybí ani informační a mapové tabule regionu. A také 300 čtverečných metrů herní plochy pro děti s plotem. Ten zamezuje vběhnutí do kolejiště a přilehlé vozovky. Součástí zázemí jsou nejen původní ovocné stromy, které projdou omlazením, ale i nově vysázené ovocné stromořadí jabloní a hrušní původních odrůd,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.

Proč na Rychmburk?

Hrad Rychmburk sloužil v historii většinou jen jako správní sídlo, nikdy nebyl trvale obydlen. Po znárodnění v něm byl zřízen domov důchodců. Později pobytový ústav pro chronicky duševně nemocné.

Pardubický kraj, který je majitelem hradu od roku 2002, ústav transformoval. Pro jeho obyvatele našel nebo postavil v okolí ubytování komunitního typu v běžné zástavbě.

Hrad začal sloužit jako turistický cíl a Pardubický kraj ho zařadil pod správu Regionálního muzea v Chrudimi. Do jeho úprav investoval v prvním roce zhruba 3 miliony korun. V pilotní sezóně měl pouze jednoduchou expozici o historii a ukázku prvorepublikové domácnosti. Návštěvníky začala lákat také oblíbená restaurace Hradní spižírna.

Ve druhé etapě si úpravy vyžádaly přibližně 6 milionů korun. Vznikly tu další plnohodnotné expozice z historie panství, útrpného práva a domácnost správce panství. Rozsáhlé výstavní prostory zde mají panenky a historická audiovizuální technika a také výtvarníci v místní galerii.

Druhá sezóna se vydařila

„Bylo nám jasné, že hrad je sice zajímavý sám o sobě svým umístěním na skále nad Krounkou a Lešanským potokem, ale že musíme vytvořit i zajímavý obsah uvnitř. Postupujeme v jednotlivých etapách tak, jak nám to umožňuje rozpočet. Už letos jsme viděli větší zájem. Na Rychmburk přišlo přibližně 13 tisíc návštěvníků,“ sdělil náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek a pokračoval: „Příští rok tu přibydou další zajímavosti. V rozpočtu na ně máme přes 5 milionů korun. Expozice se rozšíří o středověkou gotiku, pivovarnictví. Dokončena bude i domácnost správce panství.“

Koncerty, svatby, semináře

Prostory hradu umožňují pořádat různé společenské akce, a to nejen na nádvoří, ale i uvnitř. Je tu k pronajmutí koncertní sál pro 70 osob, jednací místnosti pro 10 a 20 osob i malá kaple. Na nádvoří pak různé speciality ostrovní anglické kuchyně nabízí kavárna s restaurací a vlastní zmrzlinou.

Vánoce na Rychmburku

Letos bude hrad otevřen ještě v sobotu 17. prosince odpoledne, kdy se tu konají Vánoce na Rychmburku. Na svátečně vyzdobeném hradu budou zpřístupněny všechny expozice a výstavy. Ty doplní zpívání koled, vystoupení dětí, prodej rukodělných výrobků i tvořivé dílničky pro děti. Na závěr bude rozsvícen hradní vánoční strom.