Vyšla nová kniha fotografií z Pardubického kraje


Krásy Pardubického kraje objektivem mezi nebem a zemí
představuje nová kniha. Tu připravil Pardubický kraj spolu s fotografem Lukášem Zemanem a jeho ateliérem S úsměvem.

Úhly pohledu, které běžně člověk nemůže vidět

Panoramatické záběry z dronu střídají pohledy z lidské perspektivy. Kniha fotografií vychází se stručnými popiskami 42 míst v kraji v češtině a angličtině.

„Pardubický kraj za dobu své existence spolupracoval na vydání několika knih různých vynikajících fotografů z regionu. Dalo by se říci, že všechno už bylo nafoceno a zaznamenáno. Tentokrát jsme se ale soustředili na úhly pohledu, které běžně člověk nemůže vidět. Fotograf je má k dispozici díky dronu. Ať už v přírodě, ve městě nebo třeba v chrámové lodi. Také jsme zjistili, že v mnoha případech nemůžeme použít ani rok, dva staré záběry, protože se náš kraj opravdu dynamicky mění. Řada památek je čerstvě opravených, mají novou náplň. V krajině jsou nová stromořadí, roste infrastruktura měst. Kniha tedy zachycuje náš kraj tady a teď. Nemůže postihnout zdaleka vše. Ale věřím, že čtenáře a diváky potěší,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Zajímavá místa Pardubického kraje

Pardubický fotograf Lukáš Zeman ve volném čase fotografuje hlavně divokou přírodu a její zvířata, za kterými se často vydává do zahraničí. Právě s těmito fotografiemi uspěl i na významných fotografických soutěžích. V roce 2018  získal se záběrem z džungle dokonce hlavní cenu Czech Press Photo.

Tentokrát ale zaměřil své fotoaparáty na zajímavá místa Pardubického kraje. Po celý rok vyrážel brzo ráno do terénu, aby zachytil památky vystupující z mlžných oparů, východy slunce nad krajinou i historickými městy, hrozící mračna nad tajemným hradem, krásu koní, symetrii poutních míst i zlatavé západy slunce ukryté třeba v gotickém chrliči kostela.

„Fotografie jsou jako klíč, který nám odemyká brány. A je už na čtenářích, jestli těmi branami projdou dál a prozkoumají tato místa sami na vlastní kůži. Je pravda, že někdy si budou muset hodně přivstat, aby atmosféru z fotografií také prožili,“ dodal Lukáš Zeman.

Kniha je také volně prodejná

Kniha slouží k propagaci Pardubického kraje, ale je také volně prodejná v distribuční síti knihkupectví.