Cesta v Luži pomůže romským dětem i rodinám


Každý z nás je na cestě… Pomoci najít správné životní směřování dětem a dospívajícím může nově otevřené nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Cesta v Luži. Provozuje ho Oblastní charita Pardubice. Ta zde začala pracovat s romskými dětmi a jejich rodiči již v roce 2017. Donedávna to bylo na základě krátkodobých dotací. Od letošního ledna je zde oficiální sociální služba zařazená v síti Pardubického kraje, která by středisku měla přinést stabilitu.

Cíl: zlepšení soužití romské a majoritní společnosti 

Nová sociální služba mimo jiné cílí na zlepšení soužití romské a majoritní společnosti v Luži.

Nízkoprahové zařízení je otevřeno všem dětem a mladistvým ve věku od 7 do 18 let. Nabízí bezpečný prostor, možnost volnočasového vyžití a pomoc s problémy, které děti a dospívající trápí.

Kdo dává dobro, tomu se i dobro vrací

„S romskou komunitou pracujeme již sedmým rokem. Mám velkou radost, že se nám daří budování dobrých vztahů uvnitř rodin, v komunitě, ve společnosti. Pro děti a dospívající mládež je velmi důležité nebýt na své problémy sám.  To vše by nebylo možné bez pomoci Pardubického kraje a úzké spolupráci a podpory města Luže a místní základní školy. Jsem moc ráda, že se nám společnými silami daří věci posunovat k lepšímu. Kdo dává, sám dostává. Kdo dává dobro, tomu se i dobro vrací,“ řekla Marie Hubálková, ředitelka pardubické charity.

Vznik nízkoprahového centra kraj rád podpořil

Přítomný krajský radní Pavel Šotola udělil děkovné listy Pardubického kraje Dominice Košnarové a Ivanu Červeňákovi za dlouhodobou podporu romských rodin, dětí a mládeže v Luži.

„Vznik nízkoprahového centra jsme rádi podpořili. Tato sociální služba vzešla přirozeně z iniciativy romské komunity. Navazuje na velkou řadu aktivit, které mám možnost sledovat nejen na vašich sociálních sítích. Budu rád, když se o vaší práci budou moci dozvědět i jinde. To, jak zde přistupujete k vzájemnému soužití a společným aktivitám, může být vzorem pro ostatní. Přeji všem, kteří navštěvují Nízkoprah Cesta, aby zde našli vždy cílenou podporu a laskavé přijetí,“ sdělil Pavel Šotola.

Město zařízení poskytlo prostory

Na vzniku nové sociální služby se výrazně podílelo také město Luže, které zároveň nízkoprahovému zařízení poskytlo prostory. „Nápad vzniku nízkoprahového centra mě nadchl a rádi jsme spolupracovali na jeho realizaci. Jsem rád, že znevýhodnění mladí lidé zde mohou mít svůj bezpečný prostor nejen pro volnočasové aktivity. Smysluplný program a cílená pomoc je vždy lepší, než když se děti a mladí věnují aktivitám, které společnost nevidí ráda,“ uvedl starosta města Luže Ladislav Peterka.