Den Země oslaví v Apolence. Čeperka a Podůlšany si ho připomenou společně

 

Hned dvě oslavy svátku Dne Země v letošním roce chystá Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) v rámci projektu Komunita pro komunitu společně s řadou dalších partnerů na sobotu 20. dubna 2024.

O planetu je potřeba pečovat a chránit ji

„Den Země je výjimečný svátek, který si od roku 1970 každoročně připomínají lidé po celém světě. Jsme moc rádi, že můžeme svou troškou do mlýna přispět i my, abychom zdůraznili, že planetu, na níž žijeme, máme jen jednu. Proto je potřeba o ni pečovat, chovat se k ní zodpovědně a chránit ji. Vždyť snad většina z nás chce být zdravá a žít v hezkém a čistém prostředí,“ vysvětlila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová, která je zároveň komunitní pracovnicí v projektu Komunita pro komunitu.

Ve velkém stylu a spolu: obce Čeperka a Podůlšany

Ve velkém stylu se rozhodly Den Země pojmout společně obce Čeperka a Podůlšany. „Tato akce je určena pro každého, kdo chce strávit den v přírodě,“ uvedla starostka Čeperky Kristina Vosáhlová.

„Potěšilo nás, že loňský premiérový ročník vzbudil u návštěvníků velmi pozitivní ohlas. Věříme, že na něj plynule navážeme,“ poznamenala místostarostka Podůlšan Šárka Kučerová. „Opět půjde o den plný aktivit, sportu, sousedské náležitosti, lokálních producentů a hlavně ekologického smýšlení,“ zdůraznila Šárka Kučerová.

Program slavností je velmi nabitý

Slavnost vypukne v 10 hodin na dětském hřišti u rybníka za Mateřskou školou Čeperka. Zahájí ho vystoupení pěveckého sboru Čiperky. Nebude chybět ani prodej sladkého občerstvení od místních hospodyněk, Kafebar Rytmus, ekokaravan, košíkář či lodičky na rybníčku. Sportovní disciplíny se odehrají pod záštitou Ski Fanatic Hlinsko.

V 10:30 hodin přijde na řadu poutavé povídání na téma Co se v lese nedělá. V 11 hodin se bude hovořit o kdysi největším rybníku v tuzemsku, který nesl název Velká Čeperka. Těšit se můžete i na králičí hop.

Od 13 hodin se program přesune do Podůlšan. Zde bude k vidění umělecký kovář. Připraveny tu budou rovněž nejrůznější ekologické aktivity, projížďky na koni, zmrzlina i další prodejní stánky. Od 14 do 16 hodin budete moct využít zvěřinec na statku a podívat se na mláďátka. V 15 hodin se bude debatovat o udržitelném zemědělství. V 16 hodin malé i velké potěší pohádka loutkářského souboru Ahoj, která nese název Co se v lese nedělá.

Vypravit se můžete též na Prožitkovou cestu. Pokud ji zdárně absolvujete, čekají na vás rovněž zajímavé odměny. V 18:30 hodin se bude losovat o další zážitky od sponzorů. V 19 hodin se o dobrou náladu postará kapela Povodeň.

Po přihlášení se pak omezený počet účastníků může vydat společně vysazovat stromky pod heslem „Něco hezkého po nás zůstane“, a to od 13:30 hodin. Ve 14 hodin je v plánu terapeutická procházka pro dospělé, která nese název „Lesní mysl“. V 15:30 hodin bude následovat přírodovědně-naučná procházka „Opatovický kanál“.

Oslavy Dne Země také na statku Apolenka ve Spojile

Oslavy Dne Země se uskuteční v sobotu 20. dubna 2024 také na statku Apolenka ve Spojile u Pardubic. Otevřeno bude od 14 hodin.

Co na vás čeká? „Několik stanovišť s jednoduchými úkoly tematicky zaměřenými na ochranu přírody a poznávání pro děti školního i předškolního věku,“ řekla předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka Jolana Štěpánková, která je zároveň ředitelkou Apolenky.

Dojde i na oblíbená divadelní představení. Ve 14:30 hodin zahraje Divadélko Šneček pohádku O Zlatovlásce. V 16 hodin se počítá s ekologickou pohádkou Lídy Horké.

SWAP: výměna oblečení a potřeb pro rodiny s dětmi

Součástí akce bude i SWAP, tedy výměna oblečení a potřeb pro rodiny s dětmi. „Kdo ještě nikdy neswapoval, může si to u nás vyzkoušet. S sebou můžete přinést oblečení, hračky, knížky nebo něco jiného, co už nepotřebujete nebo vám už přestalo dělat radost, ale někomu jinému by to ještě mohlo dobře posloužit,“ podotkla Jolana Štěpánková.

„Na swap čili výměnu nosíme jen věci ve skvělém stavu a čisté, prostě takové, které bychom třeba darovali s radostí i svým přátelům. Záměrem je udělat radost ostatním, zbavit se věcí smysluplně a nechat se překvapit, co pro nás swap přichystal. Je dobré si dát záměr, co potřebujeme, pak většinou najdeme na swapu právě takový poklad,“ shrnula předsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka.

„Ze swapu si odnášíme věci, které činí radost nebo je potřebujeme pro sebe a své nejbližší. Ohleduplnost k ostatním je zákon, zrovna tak navrácení věcí na svá místa a ramínka na třídírnu. Na swap se chodí hlavně kvůli tomu, že lokální výměna je nejšetrnější a nejúčinnější způsob ekologického získávání věcí. Swap je zábava, ale i životní styl a příležitost ke sdílení,“ dodala Jolana Štěpánková.

Co je cílem projektu Komunita pro komunitu?

Oba Dny Země jsou součástí projektu Místní akční skupiny (MAS) Regionu Kunětické hory Komunita pro komunitu. „Jeho hlavním cílem je stmelovat rodiny, podporovat opomíjené skupiny obyvatel, aby si mohly užívat aktivního důstojného života ve společnosti a také zamezit odlivu lidí z venkova do měst,“ nechal se slyšet předseda MAS Regionu Kunětické hory Jozef Petrenec.

Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus. Má dva klíčové partnery. Těmi jsou spolek Zdraví a sportovní aktivity a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP). „V režii KONEPu je komunitní a mezigenerační spolupráce a dobrovolnictví,“ doplnila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) Jana Machová.