Divadelní festival Pernštejnlove na pardubickém zámku


K létu patří slunce, dobrá nálada a zábava. To vše najdou i návštěvníci divadelního festivalu Pernštejnlove. Ten se letos koná už poosmé. A to od úterý 25. do soboty 29. července 2023 na pardubickém zámku.

„Je to tradiční akce, která Pardubicím a našemu zámku sluší. Diváci na Pernštejnlove najdou divadelní hry o lásce a vášních. Samozřejmostí je i bohatý doprovodný program, který zahrnuje koncerty a rodinná představení,“ upozorňuje Tomáš Libánek, ředitel Východočeského muzea v Pardubicích. To festival pořádá společně se spolkem NaEx.

„Na festivalu vždy panuje přátelská atmosféra, máme věrné a pozorné publikum. Řada návštěvníků je s námi od prvního ročníku a každoročně se vrací,“ těší Tomáše Libánka.

Dorazí vycházející hvězdy

Festival si za ta léta získal nejen velmi početné obecenstvo, ale také skvělé renomé u divadelních souborů. „Divadla se nám samy ozývají, že by na naší akci chtěla hrát. To je třeba příklad souboru Ductus Deferens, který se u nás před časem představil na hlavní scéně s komedií Cestopissing. Vloni se k nám vrátili s půlnoční konverzační groteskou Na políčku. A dorazí i letos a to s námořnickou Czenglish komedií Drým džurny,“ podotýká dramaturgyně festivalu Kateřina Fikejzová Prouzová.

„Soubor Ductus Deferens tvoří talentovaní herci, vesměs čerství absolventi DAMU. Přesto se většina z nich etablovala na profesionálních scénách. Petr Kult hraje ve Švandově divadle i Klicperově divadle, Petr Matyáš Cibulka je v angažmá v Divadle na Vinohradech a Josefa Trojana zase můžeme znát z úspěšného filmu Šarlatán,“ připomíná dramaturgyně.

Ductus Deferens i letos budou hrát na samotný závěr festivalu v sobotu od půlnoci a opět je na jejich představení vstup zdarma.

Návrat Macháčkové do Pardubic

Jedním z hlavních lákadel Pernštejnlove 2023 bude strhující monodrama Show Dr. Ruth. Pražské Divadlo v Řeznické s ním do Pardubic vyšle herečku Kateřinu Macháčkovou.

„Já tady v této hře hraji Židovku, která přežila holocaust a pak se v Americe stala vyhlášenou sexuální koučkou,“ prozrazuje Kateřina Macháčková. „Nejtěžší pro mě bylo otevřeně mluvit o sexu, jsem prudérní. Každopádně ta hraje i samotná moje role je celou dobu na pomezí pláče a smíchu,“ dodává Kateřina Macháčková, která se do Pardubic těší.

„Bude to poprvé, kdy s touto hrou vyjedeme mimo domovskou scénu v Řeznické. Pardubice znám a mám je ráda. Kdysi jsem v divadle zkoušela jednu hru o Casanovovi s Milanem Sandhausem, ale bohužel Milan už byl hodně nemocný a představení se nakonec zrušilo,“ vzpomíná.

V parkánu zahraje James Harries

Pernštejnlove vedle oficiálního programu láká na řadu doprovodných akcí. Vždy po skončení divadla na hlavním programu začne v parkánu koncert zajímavé osobnosti (nejen) tuzemské hudební scény.

„Letos jsme pozvali třeba písničkáře Jamese Harriese, který má novou deskou Hiraeth. Do Pardubic přijíždí hned první festivalový den. V dalších dnech se představí talentovaná ostravská hudebnice Nika, harmonikářka Jana Vébrová s kontrabasistou Janou Vébrovou, písničkářka Andrea Šulcová s klavíristou Vítem Křišťanem a pražská jazzpunková skupina Sísa nebo Libuna,“ prozrazuje dramaturg doprovodného programu Tomáš Klement.

„V parkánu si můžete dát drink nebo něco malého k snědku a užít si koncerty pod hvězdami. A co je hlavní, i letos máme doprovodný program zdarma,“ usmívá se Tomáš Klement.

Vstupenky na Pernštejnlove 2023 jsou v prodeji přes web www.pernstejnlove.cz. K dispozici jsou permanentky na odpolední i večerní představení i vstupenky na jednotlivé divadelní hry.