Domácí hospic v Chrudimi pořádá dobročinnou sbírku

Cílem dobročinné sbírky na platformě DONIO.CZ je zajistit pro zdravotní sestřičky domácí hospicové péče Oblastní charity Chrudim spolehlivá auta. Ta jsou nedílnou součástí k poskytování domácí hospicové péče. Pracovníci charity chtějí být pro své pacienty a jejich blízké, kteří se připravují na odchod milovaného člověka, k dispozici kdykoli, když se zhorší jeho psychický nebo fyzický stav.

Lidé většinou nechtějí umírat sami

Po roce a půl, kdy Oblastní charita Chrudim poskytuje tuto službu, vycházejí její pracovníci ze zkušeností, že lidé většinou nechtějí umírat sami v neosobním prostředí pobytových zařízení, ale přejí si strávit poslední dny svého života doma s rodinou. V tom jim pak pomáhá charitní odborný tým.

„Aktuálně máme polovinu aut pro hospicovou péči ve stáří vyšším než 10 let, čtyři z nich dokonce 14 let. Na tyto automobily musíme několikrát ročně vynakládat vysoké částky při nutných opravách. Poptávka ze strany pacientů se neustále zvyšuje,“ uvádí ředitel Oblastní charity Chrudim Roman Pešek.

Často musí vyjet i během nočních hodin  

„Často se nám stává, že musíme vyjet i během nočních hodin. Naše obětavé sestřičky v tu chvíli zapomenou na svítící kontrolky a shnilé prahy starého auta a jedou k pacientovi. Zůstanou tak dlouho, jak pacient a rodina potřebují. Při zpáteční cestě zjistí, že auto nestartuje nebo svítí další kontrolka. V tu chvíli se sama sestřička stává osobou, která potřebuje pomoc. Do toho volá další pacient, jenž má bolesti. Kvůli nespolehlivému autu se naše sestřička dostává do velmi stresující situace a tomu se, už při takhle náročné službě, jakou hospicová péče je, chceme vyhnout,“ doplňuje vrchní sestra domácí hospicové péče Martina Soukupová.

Sbírka potrvá do konce září

Oblastní charita Chrudim proto vyhlásila na dárcovském portálu DONIO sbírku, která potrvá do konce září.

Podporu sbírce vyjádřil radní pro sociální péči a neziskový sektor Pardubického kraje Pavel Šotola: „Domácí hospicová péče Oblastní charity Chrudim se v regionu Chrudimska významně rozvíjí. Je jedinečná i svým propojením v rámci jedné organizace s osobní asistencí, pečovatelskou službou a půjčovnou zdravotních pomůcek, kde nabízí svým pacientům pomůcky zdarma. I z těchto důvodů byla Charitě udělena cena Nezisková organizace roku za rozvoj domácí hospicové péče.“

Pomáhá i operní pěvkyně Noema Erba

Záštitu nad sbírkou převzala operní pěvkyně Noema Erba. Ta je rodačkou z blízkého Hrochova Týnce a chrudimskou Charitu dlouhodobě podporuje také jako dobrovolnice.

Za vybrané prostředky chce zakoupit vozy s pohonem na LPG z tovární výroby, které zajistí o 40 % levnější náklady na pohonné hmoty.