Hrad Rychmburk čeká na turisty


Pardubický kraj
provozuje prostřednictvím Regionálního muzea v Chrudimi už čtvrtým rokem hrad Rychmburk pro kulturní a turistické účely.

Uprostřed nádherné krajiny řada lákadel

Dřívější sídlo sociálního ústavu se postupně vrací ke svým historickým kořenům. Uprostřed nádherné krajiny nabízí řadu lákadel.

„V loňském roce zavítalo na Rychmburk na 15 tisíc lidí. Věřím, že čísla ještě porostou s tím, jak se hrad zaplňuje a co všechno nabízí. Zatím nejvíce ohlasů jsme měli na domácnost správce panství s nádherně vybavenými pokoji z počátku minulého století. Zájem budí i expozice historie hradu a rychmburského panství, pivovarnictví Pardubického kraje, útrpné právo ve sklepení a výstava historické audiotechniky, kočárků a panenek z 19. a 20. století. Na své si přijdou i milovníci umění a historie. Od loňského podzimu je na hradu skutečně mimořádná expozice Umění podobojí – chrudimské středověké oltáře, která je umístěna v gotických prostorách prvního patra. Kolekce těchto deskových maleb je svým počtem a kvalitou provedení unikátní nejen v rámci regionu východních Čech, ale i celé České republiky,“ představil stěžejní náplň hradu náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.

Hradní galerie i vyhlídka z věže

„Zavítat lze i do hradní galerie, kde je letos výstava s přírodovědnou tematikou o myslivosti na Chrudimsku či výstava fotografií Železných hor Hany Balašové a Zuzany Růžičkové. Prohlídku je možné zahájit nebo završit vyhlídkou z věže do širokého okolí. A to buď bez průvodce, nebo jako předem objednaná skupina s komentovanou prohlídkou,“ sdělila ředitelka Regionálního muzea v Chrudimi Klára Habartová.

Co nabízí Hradní Spižírna?

Jaký by to byl prázdninový výlet bez letního osvěžení? Samozřejmě tu nechybí ani výborná domácí zmrzlina, káva či rozmanité kulinářské speciality. A to přímo v restauraci Hradní Spižírna. Včetně příjemného posezení na upraveném nádvoří hradu.

Na hradě jsou k dispozici i prostory na menší zasedání, semináře, koncerty či svatby. Celá lokalita si postupně nachází své příznivce.

Náročné opravy mostku nad příkopem

Hrad Rychmburk čeká zřejmě v podzimních měsících první etapa náročné opravy mostku nad hradním příkopem. „Ten je od posledních oprav v roce 1957 nyní v havarijním stavu. Bude potřeba rekonstruovat nejen nosnou desku. Ale také provést izolaci mostovky, dlažby a opravit schodiště z mostku,“ upozornil na další připravovanou investici Pardubického kraje Roman Línek.