Pardubický kraj podpořil novou unikátní službu. Nabízí ji Sociální centrum Kosatec II

Pardubický kraj se rozhodl podpořit novou unikátní službu. Jde o sociální rehabilitaci v pobytové formě. Nabízí ji pardubické Sociální centrum Kosatec II.

Jedinečná služba, která v kraji dosud nebyla

„Jedná se o jedinečnou službu, která v Pardubickém kraji dosud nebyla. Jde o kombinaci tréninkového bydlení a současně možnosti pracovního uplatnění pro osoby s hendikepem. Mám velkou radost z toho, že tato služba bude v našem kraji dostupná. Zapadá přesně do koncepce Pardubického kraje, který se dlouhodobě snaží o to, aby se lidem se zdravotním postižením žilo lépe,“ uvedl radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Nápad vycházel z aktuálních potřeb klientů

Nápad na vybudování Sociálního centra Kosatec II vznikl už před několika lety a vycházel z aktuálních potřeb klientů Centra Kosatec, jehož dlouhodobým cílem je pomáhat a bořit bariéry mezi světy zdravých a hendikepovaných. „Neustále se snažíme mapovat potřeby lidí se zdravotním postižením a přizpůsobovat naše služby podle nich. Nejprve jsme oslovovali zaměstnavatele s tím, jestli by u nich naši klienti mohli pracovat. Poté jsme se rozhodli, že je budeme zaměstnávat i my. Pak jsme zjistili, že klienti chtějí nejen pracovat, ale také důstojně bydlet, ovšem moc to neumí. Proto jsme přišli s novou službou sociální rehabilitace v pobytové formě,“ vysvětlila ředitelka Centra Kosatec Pavlína Potůčková.

Vznik centra nebyl jednoduchý

Vznik Sociálního centra Kosatec II však nebyl jednoduchý. „Klíčovým momentem byla možnost zakoupit a zrekonstruovat z evropských fondů budovu v těsném sousedství našeho sídla v areálu bývalých tiskáren ve Sladkovského ulici. Došlo k propojení obou objektů pomocí spojovacího krčku. Stavět v dnešní době takový komplex je poměrně dost komplikované. Nejtěžší situace nastala hned na začátku, kdy jsme do 14 dní měli za úkol sehnat 15 milionů korun. Jsme rádi, že jsme to zvládli. A to i díky celé řadě partnerů a podporovatelů. Mezi těmi nejvýznamnějšími je i Pardubický kraj,“ poznamenala Pavlína Potůčková.

„Oceňuji odvahu, s kterou se Kosatec do tohoto projektu pustil. Navíc v době, kdy se stavební materiál oproti původním plánům dost výrazně zdražil. Těší mě, že i tyto komplikace Kosatec ustál a přivedl na svět další prospěšnou aktivitu,“ nechal se slyšet Pavel Šotola, podle něhož Pardubický kraj pomohl s částkou 600 tisíc korun.

Nová prodejna s výrobky z vlastní pekárny

V přízemí Sociálního centra Kosatec II nyní funguje nová prodejna s výrobky z vlastní pekárny. Ve druhém patře se nachází tréninkové bydlení. „Klientům pomáháme s novým startem do života. Snažíme se je vést k samostatnosti a soběstačnosti. Případně podporovat při hledání zaměstnání,“ podotkla pracovnice v sociálních službách Centra Kosatec Tereza Setrmajerová.