Kam mohou člověka dovést motivační hesla?


V Pardubicích právě vzniká nový celovečerní film podle scénáře herce Východočeského divadla v Pardubicích Jana Musila. Ten je zároveň režisérem a koproducentem filmu.

Natáčení v Pohádkové zahradě

Štáb s produkční společností Troy Horse film natáčel v Pohádkové zahradě, což je ukázková farma s domácími zvířaty sídlící nedaleko areálu hřbitovů.

Setkání zorganizovala krajská filmová kancelář East Bohemia Film Office, která pomáhá produkci například s ubytováním herců nebo výběrem některých lokací.

Hlavní hrdina odklízí hnůj

Hlavní hrdina filmu právě odklízí vidlemi hnůj a vede dialog s kolegou, který se nepředře. Kamera snímá detaily, pak znovu celek. Pracovníci Pohádkové zahrady sypou krmení zvířatům tak, aby tvořila pozadí záběru. Čeká se, až v dálce přejede sanitka. Kokrhá kohout, kolem se motají kozy, ovce, beran, jeden pašík, slepice a kachny. Drzá husa občas hercům rozváže tkaničky u bot.

Název se řeší, téma je jasné

Jak se bude film jmenovat, je zatím otázkou. Původní název Magor a pracovní název Ovce žerou první byly zavrhnuty. Tvůrci počítají s tím, že ten správný nápad vznikne až během natáčení.

Téma filmu je ale jasné: „Hrajeme si s motivačními hesly, kterými jsme v dnešním světě obklopeni, od triček, nápisů, značek až po online prostor. Neděláme si legraci z lidí, kteří něco dokázali, ale z těch, kteří svůj byznys vybudovali na všeobecných poučkách o životě,“ říká autor Jan Musil, který nad scénářem strávil pět let. Za tu dobu přečetl množství motivačních knih, zhlédl stovky videí a navštívil i některé živé akce tohoto druhu, které trochu připomínaly sektu.

Herci jsou nadšení ze scénáře

Hlavního hrdinu filmu hraje Michal Balcar. „Dušan pracuje v minizoo, ale snaží se změnit svůj osud, takže píše scénář, se kterým se chce prosadit. To se mu nedaří, stejně jako není úspěšný v lásce. Proto začne svoje problémy řešit podle po svém pochopených rad různých motivátorů a manipulátorů. Víc už nemůžu prozrazovat. Řeknu jen to, že ten scénář je božský. Pokud se podaří film natočit jen z poloviny tak, jak bych si přál, tak bude skvělý,“ konstatuje představitel hlavní role.

„Rozhodně je to netypický scénář, v českém i mezinárodním prostředí,“ prozrazuje představitel vedlejší role Kryštof Bartoš. Jeho postava je Dušanův kolega, pomocník v minizoo, takový typický nemakačenko.

V dalších rolích uvidí diváci například Jana Dolanského, Alenu Dolákovou nebo Gabrielu Mikulkovou.

Nízký rozpočet má regionální podporu

Nízkorozpočtový film vzniká především díky nadšení tvůrců a podpoře v regionu. Do ní se zapojil i Pardubický kraj.

„My se hlásíme k podpoře audiovizuální tvorby jak dokumentární, tak hrané, která vzniká na území kraje. Má to ekonomický přínos pro místní subjekty a pomáhá to kpropagaci kraje i filmové turistice. Tento film dostal ve dvou letech po sobě na přípravu dohromady půl milionu korun od Pardubického kraje,“ uvádí krajský radní pro cestovní ruch, sport a volnočasové aktivity Alexandr Krejčíř.

Další filmové záběry vznikají například ve Východočeském divadle, kde mají filmaři také významné technické a materiální zázemí, v Pardubické nemocnici, v bytě na Dašické ulici, v pardubickém baru nebo v prostorách firmy enteria, která film také podpořila.

13 natáčecích dnů 

Snímek má 13 natáčecích dnů v kuse, aby využil divadelních prázdnin a také se vešel do rozpočtu. Natáčí se v Pardubicích, většina štábu je z Pardubic a dává také příležitost mnoha pardubickým umělcům. V kinech se objeví po postprodukčním dokončení zřejmě v roce 2024. Premiéra bude samozřejmě v Pardubicích.