Kraj chce finančně podpořit Sanitku splněných přání


O podpoře projektu Sanitka splněných přání ze strany Pardubického kraje jednali hejtman Martin Netolický a radní Miroslav Krčil se zástupci Asociace samaritánů České republiky.

Cílem tohoto projektu je splnit přání a zpříjemnit tak konec života osobám se závažným nevyléčitelným onemocněním.

Co je úkolem Sanitky splněných přání?

„Projekt Sanitka splněných přání navazuje na obdobné projekty ze zahraničí. Hlavním motivem myšlenky je snaha nevyléčitelně nemocným splnit přání, které by již sami vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohli realizovat. Jedná se například o návštěvy rodného domu či města, oblíbeného místa, setkání se známou osobností nebo cokoliv dalšího, co přispěje k pocitu štěstí a spokojenosti pacienta. Služba je Asociací samaritánů České republiky poskytována zdarma. Je závislá na příspěvcích jednotlivců nebo organizací. V tuto chvíli zvládá organizace zajišťovat přibližně dvě přání týdně,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ten přislíbil finanční podporu kraje na plnění přání občanů z Pardubického kraje. Tuto službu chce podporovat například také město Proseč, jehož starosta Jan Macháček se jednání také zúčastnil.

„Naším finančním příspěvkem chceme garantovat občanům z našeho kraje možnost využít tuto službu bez nutnosti nacházet na plnění konkrétního přání externí zdroje. Až samotná spolupráce ukáže, o kolik přání by se ročně mohlo jednat,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Sanitní vozidlo se speciální výbavou

Asociace samaritánů České republiky po vzoru zahraničních partnerů, jako je ASB Hamburg Wünschenwagen, začala s tímto projektem v lednu letošního roku. K zajištění přání pacientů bylo vyčleněno sanitní vozidlo se speciální výbavou, jako je široké lůžko, kávovar, DVD projekce. Sanitka je specifická také tím, že umožňuje panoramatický výhled během transportu. Posádku sanitky tvoří kvalifikovaný zdravotnický personál a v případě potřeby je možné zajistit transport za přítomnosti lékaře.

Bližší informace k projektu je možné najít na webu Asociace samaritánů České republiky.