Mimořádná Smetanova Litomyšl bude s významnou podporou kraje


Rok 2024 je Rokem české hudby, kdy si připomínáme 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Také proto bude i nadcházející ročník festivalu Smetanova Litomyšl mimořádný a nejobsáhlejší v historii.

Premiéra filmu Neslyším ničeho

„Příští rok si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. A tak je logické, že i festival Smetanova Litomyšl bude na toto významné výročí reagovat. Proto se také můžeme těšit na 51 pořadů. To je nejvíce v celé historii festivalu. Jsem přesvědčený, že na své si přijdou jak milovníci mistra samotného, protože festival uvede všechny jeho opery, tak posluchači české populární hudby. Vzhledem k mimořádnému roku jsme se shodli na navýšení krajské podpory na 3,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Ten také připomněl, že součástí festivalu bude premiéra celovečerního filmu nejen o životě Bedřicha Smetany s názvem Neslyším ničeho.

Součástí Tváře Pardubického kraje

Festival Smetanova Litomyšl je dlouholetou součástí Tváře Pardubického kraje. To je dokument obsahující nejvýznamnější kulturní, sportovní či společenské události regionu.

„Smetanova Litomyšl je rodinným stříbrem Pardubického kraje. Proto jsme připraveni pomáhat k jejímu dalšímu rozvoji. Mezi připravované aktivity patří také nové zastřešení zámku, do kterého se po rekonstrukci festival vrátí. Návrh nové střechy připravil známý architekt Josef Pleskot. Pro něj by to byla již několikátá realizace nejen v našem kraji, ale přímo v Litomyšli,“ sdělil náměstek hejtmana Pardubického kraje pro oblast kultury a člen správní rady Smetanovy Litomyšle Roman Línek s tím, že kraj je připraven jednat o podpoře záměru.

Šest balíčků obsahujících Smetanovy opery  

Podle ředitele festivalu Michala Medka je cílem organizačního týmu, aby se pod novou střechou konal festival již v roce 2025. „V tuto chvíli oslovujeme potenciální partnery. Rádi bychom spustili fundraisingovou kampaň na financování nové střechy. Ta by měla být nejen šetrnější k zámku samotnému, ale také by měla nabídnout lepší divácký komfort s udržením přibližně tisícovky míst,“ řekl Michal Medek, který také ocenil stávající předprodej vstupenek.

„Vytvořili jsme šest balíčků obsahujících výhradně opery Bedřicha Smetany. Velmi mile nás překvapilo, jaký je o tyto balíčky zájem. Proto jsme do prodeje pustili další vstupenky. Jednotlivé vstupenky na všechny programy uvolníme do prodeje od 6. března,“ doplnil Michal Medek.