Mít domov: pomoc existuje a není ostuda si o ni říct

Mít domov znamená mít bydlení, ve kterém se cítíte v bezpečí, mít teplo, pohodlí a zázemí pro vaření, hygienu, práci, zábavu, setkávání se s rodinou a přáteli, ale také soukromí. Mít domov znamená mít jistotu, že se máte kam vracet.

Jak v současné nelehké době získat nebo si udržet bydlení? Pomoc existuje a není ostuda si o ni říct. Webová stránka www.mitdomov.cz nabízí nejen srozumitelný seznam možné pomoci a důležitých kontaktů, ale také praktické tipy, jak šetřit energie nebo neplýtvat jídlem. Informační kampaň je součástí projektu Podpora sociálního bydlení, který zastřešuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Jeho cílem je pomoct lidem co možná nejlépe zvládnout současnou energetickou krizi.

Pět problémů a témat

 

Zaměřuje se na pět problémů a témat: Teplo, Bezpečí, Jistota, Zázemí a Bydlení. Každé z nich představuje důležitou součást domova a také konkrétní problém, se kterým se mohou lidé potýkat.

Kampaň upozorňuje mimo jiné i na problematiku dostupnosti bydlení v Česku, možnosti obecního bydlení, sociálního bydlení a zamýšlí se nad tím, jak situaci zlepšit. Prevence ztráty bydlení je totiž velmi důležitá, stejně jako nestydět se říct si o pomoc.

Web Mít domov nabízí přehledné informace, jak se s konkrétním problémem nebo životní situací vypořádat. Modelově rozebírá a vysvětluje možnosti státních dávek a příspěvků (kdy, kde a jak o ně zažádat), formy pomoci, které lze získat od neziskových organizací a od dalších podpůrných služeb.

Odkazuje také na důležité akce, které mohou lidem pomoci nastartovat nový a lepší život, například na Milostivé léto II nebo na vládní program Deštník proti drahotě.

 

Tipy, jak šetřit energie

 

Kampaň se zabývá i přidruženými tématy, jako jsou finanční gramotnost, řešení sporů s dodavateli energií nebo mezi nájemníky a pronajímateli či také domácím násilím.

Součástí informačního webu Mít domov jsou také tipy, jak šetřit energie a neplýtvat jídlem, včetně odkazů na Úsporné kuchařky – tipy a triky, jak šetřit potraviny, peněženku i planetu.

Projekt Podpora sociálního bydlení je financovaný z Operačního programu Zaměstnanost z Evropského sociálního fondu. K dispozici veřejnosti, zástupcům obcí či neziskových organizací je rovněž Kontaktní centrum sociálního bydlení na e-mailu socialni.bydleni@mpsv.cz nebo na telefonu +420 778 455 761. Projekt můžete sledovat také na Facebooku.