Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo autobus Karosa z roku 1969

Autobusy z vysokomýtského podniku Karosa byly u nás i ve světě pojmem. Jejich základní typy mapuje i sbírka Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

Doplnění vývojové řady

V nedávné době doplnil vývojovou řadu typů i autobus Škoda 706 RTO LUX, rok výroby 1969. Jeho pořízení finančně podpořil zřizovatel muzea, tedy Pardubický kraj.

Tip od ředitele muzea Junka

„Na možnost pořízení tohoto autobusu mne upozornil pan ředitel Jiří Junek. Ten velmi bedlivě sleduje všechny aukční portály u nás i v zahraničí. Na nich je možné získat potenciální exponáty pro muzeum,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Autobus byl prodáván jako plně funkční 

Autobus byl nabízen k prodeji jako plně funkční. Tedy s platným technickým průkazem i registrační značkou. „To znamenalo, že bude možné jej okamžitě nejen vystavovat. Ale také využívat při různých retro akcích, a to nejen v našem kraji,“ sdělil hejtman.

Prodejní cena autobusu? 4,5 milionu korun 

„Vzhledem k tomu, že se jednalo o unikátní možnost pořídit tento autobus pro naši organizaci, rozhodli jsme se navýšit příspěvek do fondu investic muzea tak, aby ho organizace mohla zakoupit. Celková prodejní cena autobusu byla 4,5 milionu korun,“ dodal Martin Netolický.

Autobus je ve velmi dobrém stavu

Autobus je ve velmi dobrém stavu, plně funkční, s dohledatelnou a prověřenou historií. „Podle dochovaných výrobních čísel se jedná o výrobek vysokomýtského národního podniku Karosa. Ten byl dodán národnímu podniku Silnice v Hradci Králové – závod Chrudim v roce 1970. K autobusu je i celá řada náhradních dílů včetně motoru po generálce,“ prohlásil náměstek hejtmana Pardubického kraje pro oblast kultury Roman Línek.