Pardubická nemocnice má novou magnetickou rezonanci a CT
Radiodiagnostické oddělení Pardubické nemocnice vyměnilo magnetickou rezonanci a CT. Oba nové přístroje využívají umělou inteligenci, CT v Pardubicích je dokonce první svého druhu v Česku. Pacientům přístroje přinášejí lepší komfort a lékařům lepší diagnostické možnosti.
„Oba původní přístroje sloužily v nepřetržitém provozu Pardubické nemocnice téměř 13 let. K výměně CT došlo na konci loňského roku. Letos na jaře začnou pacienti využívat i novou magnetickou rezonanci,“ říká generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
Lepší komfort pro pacienty i zdravotníky
Nové technologie znamenají zvýšení komfortu pro pacienta i lékaře, kteří snímky následně popisují. „Magnetická rezonance, jež byla dodaná a instalovaná nedávno, má oproti běžným přístrojům velký otvor. Není tak hluboká, jak je normálně běžné. To ve výsledku pomáhá snižovat úzkostné stavy například u klaustrofobických pacientů,“ vyjmenovává primář radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice Leoš Ungermann.
„Zároveň jsme rádi, že prostřednictvím této technologie můžeme výrazně zpřesnit a zkvalitnit diagnostiku vyšetření na magnetické rezonanci,“ podotýká primář Ungermann.
Technologie nového přístroje využívá předností umělé inteligence. Dokáže inteligentně odstranit šum z obrazů a zachytit i ty nejmenší detaily, které předtím nebylo možné zobrazit v tak mimořádné kvalitě. Obrazová data se z přístroje odesílají do specializovaného systému, jehož aplikace umožnují lékařům vysoce efektivní zpracování obrazových dat neurologického, kardiologického, ortopedického zaměření, včetně vnitřních orgánů těla (např. prostaty apod.).
CT s rychlostí až 640 snímků za 0,275 sekundy
Nové CT při jedné otáčce kolem pacienta vytvoří za 0,275 sekundy najednou až 640 vysoce kvalitních snímků. „Jeho výhodou je, že přístroj disponuje širokým lehátkem vyšetřovacího stolu s nosností přes 300 kg. Je vybaveno speciálním stranovým posunem, doprava a doleva,“ uvádí vedoucí laborant radiodiagnostického oddělení Miroslav Šeda. CT vyšetření tak lze na tomto přístroji provádět bez typického posouvání stolu.
„Vyšetření dětských pacientů, ale i například kloubů, středouší či srdce dospělých pacientů je možné uskutečnit za velmi krátkou dobu ve výborné kvalitě. Kromě snazší manipulace s pacienty je tak výhodou nového stroje i to, že se zkracuje celková doba vyšetření a čas strávený na vyšetřovacím lůžku,“ vítá výhody nové zobrazovací technologie v Pardubické nemocnici náměstkyně hejtmana Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.