Pardubický kraj chce pomoci s řešením financování v dětských centrech

Pardubický kraj chce pomoci s řešením financování zdravotní péče v dětských centrech. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický se na nutnosti legislativních změn shodl s ředitelkou Dětského centra Veská Markétou Tauberovou.

Komplexní péče bez omezení věku

Podle zákona centrum spadá pod dětské domovy do tří let věku, svou nabídkou služeb však tuto definici nenaplňuje. Ve Veské se charakterizují spíše jako centrum komplexní péče bez omezení věku.

Na problematiku úhrad v rámci dětských center upozorňujeme již delší dobu. Bohužel zatím stále bez výsledku. Rádi bychom v tomto směru obnovili jednání s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Následně bychom jako kraj mohli využít zákonodárné iniciativy a navrhnout příslušnou změnu zákona, která dětským centrům pomůže s řešením současné situace. V tuto chvíli je totiž veškerá zdravotní péče mimo úhrady zdravotních pojišťoven. To je podle nás jednoznačně chybné, protože dětská centra poskytují specializovanou a kvalitní zdravotní péči. Alespoň část výkonů by měla být z pojištění hrazena,“ sdělil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Dětská centra mají přesah i do dalších krajů

Zdravotní péče v dětských centrech je nyní hrazena z prostředků zřizovatele, dětská centra ve Veské i ve Svitavách přitom mají přesah i do dalších krajů. Část dětských klientů ve Veské tvoří děti s těžkým postižením na lůžkách dlouhodobého pobytu a v paliativní péči.

Další ze svých zdravotních služeb poskytuje Dětské centrum Veská formou krátkodobých odlehčovacích pobytů a ambulantně. Součástí organizace je také krizové pobytové zařízení pro děti nebo sociální služba pro podporu rodin.