Přijďte darovat krev a oslavte originálním způsobem svátek zamilovaných!

Přijďte darovat krev a oslavte originálním způsobem svátek zamilovaných!

Přijďte darovat krev a oslavte originálním způsobem svátek zamilovaných! Nemocnice Pardubického kraje pořádá tradiční Valentýnské odběry krve s cílem získat nové dárce.

Uskuteční se v pondělí 13. února od 7 do 11 hodin na transfuzním oddělení v Pardubické nemocnici a v pátek 17. února od 7 do 10 hodin na hematologicko-transfuzním oddělení v Orlickoústecké nemocnici.

Krev od dárců je nenahraditelnou tekutinou, zachraňuje životy pacientům po úrazech, při operacích nebo třeba při komplikovaném porodu. Proto každá nemocnice potřebuje mít co nejširší dárcovský registr.

Prvodárci mohou přijít bez objednání

Zájemci o dárcovství krve, kteří přijdou v rámci Valentýnských odběrů darovat krev vůbec poprvé, se nemusí dopředu objednávat nebo registrovat. Vítáni jsou i dárci plazmy.

Akce u příležitosti svátku zamilovaných má na obou transfuzních odděleních již dlouhou tradici, kterou dočasně přerušila koronavirová pandemie. V Ústí nad Orlicí se bude „valentýnská“ krev odebírat již šestnáctým rokem, v Pardubicích se odběry konají po jedenácté.

„Akce tohoto typu jsou velmi přínosné. Tradičně díky nim získáváme desítky nových dárců. Těší nás, že mnoho z nich k nám následně dochází pravidelně,“ uvedla primářka transfuzního oddělení Pardubické nemocnice Helena Geierová.

„Nesmíme zapomenout ani na to, že máme čtyři základní krevní skupiny, které se dále dělí na osm podtypů podle takzvaného Rh faktoru. Některé z nich jsou v populaci vzácnější než jiné. Proto jsme rádi za každého nového dárce krve,“ řekla primářka hematologicko-transfuzního oddělení Orlickoústecké nemocnice Dagmar Nechvílová.

Drobné pozornosti pro dárce

Pro dárce v Pardubicích jsou připraveny drobné dárky od dětí ze Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ, která pomáhá lidem s hendikepem, a také občerstvení od hypermarketu Globus. V Ústí nad Orlicí je sponzorem akce pekařství Sázava. Na jednoho vylosovaného prvodárce v Pardubicích pak čeká romantická večeře pro dva ve zdejší restauraci Hacienda Ranchero.

Záštitu nad Valentýnskými odběry krve v Pardubicích převzala senátorka Miluše Horská a náměstkyně hejtmana Pardubického kraje za zdravotnictví Michaela Matoušková.

„Fakt, že někdo daruje krev jako nejcennější tekutinu na světě, je jedním z důkazů lásky člověka k člověku. Doufám, že i letos se najdou zamilované páry, které si nechají pustit žilou proto, aby nezištně pomohly druhým. Náš srdečný dík ale samozřejmě patří všem, kteří se rozhodnou podpořit myšlenku Valentýnských odběrů krve,“ sdělila senátorka a ředitelka Základní školy a Praktické školy SVÍTÁNÍ Miluše Horská.

„Věříme, že se i při letošních Valentýnských odběrech krve najde dost lidí se srdcem na správném místě, kteří budou ochotni nezištně udělat něco užitečného a smysluplného pro druhé. Každý se jednou může dostat do situace, kdy sám bude potřebovat pomoc,“ prohlásila náměstkyně hejtmana Pardubického kraje zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Kdo může darovat krev?

Darovat krev může každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti a kartičku zdravotní pojišťovny.

24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména 24 hodin před odběrem vypít dostatek tekutin.