Pardubický zámek zažil v roce 2023 rekordní návštěvnost


Rekord v návštěvnosti
překonal v uplynulém roce pardubický zámek. Na prohlídky, výstavy a akce Východočeského muzea v Pardubicích i dalších pořadatelů se vypravilo téměř 160 tisíc lidí.

Ti proudili především na prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, výstavu k 100. výročí hokejového klubu a na kulturní akce jako Velikonoce na zámku nebo Pernštejnské hodování. Desetitisíce návštěvníků zhlédlo externí instalaci Světla vyprávějí na zámeckých valech.

Na výstavy zavítalo přes 47 tisíc návštěvníků

„Máme ohromnou radost. Po letech s náročnou rekonstrukcí a covidovými omezeními si lidé jen postupně nacházeli cestu zpět na výstavy i na kulturní akce. Těší mě, že největší podíl zamířil právě na nový pernštejnský okruh, na naše stálé expozice a výstavy, na doprovodné programy pro veřejnost a pro školy,“ prohlásil ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Na výstavy a s nimi spojené akce zavítalo přes 47 tisíc návštěvníků, na kulturní akce muzea pak téměř 34 tisíc. Čísly zahýbala venkovní expozice Světla vyprávějí, která byla součástí Adventu s vůní perníku. Tu si užilo přes 49 tisíc lidí.

Pernštejnská rezidence vede

Nejnavštěvovanější z muzejní nabídky se stala Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách, na kterou zavítalo 14 a půl tisíce lidí. „Tento prohlídkový okruh si každý může projít sám nebo s průvodcem. Loni byl oceněn v soutěži Gloria musaealis. Pochvaly sklízí i od běžných návštěvníků. Líbí se jim, jak se v něm povedlo skloubit prohlídku zámku s muzejní expozicí, že si mohou nádhernou renesanční památku projít skrz naskrz a renesanci zažít díky interaktivním prvkům,“ vysvětlil ředitel.

Dynamo 100 věnované hokejovému klubu

Z výstav u veřejnosti bodovalo Dynamo 100, věnované jubileu pardubického hokejového klubu. Během deseti měsíců ji vidělo téměř devět tisíc lidí. Stálicí je také vyhlídka na zámecké věži s nedávno dokončenou expozicí. Na tu loni vyšplhalo téměř šest tisíc osob.

Z kulturních akcí byly nejoblíbenější Velikonoce na zámku, Pardubický festival piva, Pernštejnské hodování a Sladké Vánoce, na které mířilo pokaždé od tří do pěti tisíc zájemců.

S investicemi se počítá i v dalších letech

Pardubický kraj v minulých letech do zámku i do klíčových muzejních expozic investoval. Je milým zadostiučiněním, že to lidé rekordní návštěvností ocenili. S nemalými investicemi počítáme i v dalších letech. Atraktivita tohoto celokrajsky výjimečného místa určitě ještě poroste,“ dodal náměstek hejtmana Pardubického kraje pro investice a kulturu Roman Línek.