Pěstounství je smysluplná cesta pro stále více lidí, Pardubický kraj se jim to snaží usnadnit


Uplynulý rok se nesl ve znamení rozsáhlé informační kampaně o náhradní rodinné péči, kam patří i ta pěstounská. A to jak v celorepublikovém měřítku, kde například Česká televize odvysílala dva výborné dokumentární seriály na toto téma (Plné hnízdo a Děti narozené dvakrát), tak i v Pardubickém kraji. Proto bylo nynější setkání radního Pavla Šotoly a odborných pracovníků kraje s novými pěstouny o to radostnější, že se jejich počet výrazně navýšil.

Pěstounů je stále nedostatek

„Tentokrát jsme se setkali s nově zařazenými pěstouny. Těch je stále nedostatek. Zatímco v loňském roce se jich přihlásilo jen 15, letos to bylo do dnešního dne už 24. Z toho máme velikou radost. S pěstouny se pravidelně setkáváme, abychom jim poděkovali a zároveň se dozvěděli, jak vnímají proces příprav, přijímání dětí a podporu doprovodných organizací. Na základě této zpětné vazby se pak snažíme některé věci zlepšit,“ uvedl Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor.

Společná příprava a vyšší počet organizací 

Od letošního roku procházejí přípravou společně zájemci o pěstounskou péči a osvojení. Rozšířil se také počet organizací, které přípravu budoucích náhradních rodičů mají na starosti, což zkrátí možné prodlevy od přihlášky po zařazení mezi pěstouny.

„Kromě Poradny pro rodinu Pardubického kraje nyní pro nás přípravu zajišťují také organizace Dobrá rodina a Amalthea. Spolu s nimi se snažíme, aby jejich termíny byly vstřícné pro pracující rodiče. Nově je také možnost individuální přípravy,“ řekla Helena Zahálková, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu.

Kolem 250 dětí mimo rodinu

Někteří z pozvaných čerstvých pěstounů už přijeli s dětmi, další na ně teprve čekají. V Pardubickém kraji je v evidenci sice zařazeno kolem 250 dětí mimo rodinu. Mnohé jsou už starší a do náhradní rodiny nechtějí. „Naším úkolem je párovat dítě s náhradní rodinou tak, aby do ní pěkně zapadlo a všichni se cítili dobře,“ vysvětlila Radka Jelínková z odboru sociálních věcí Pardubického kraje.

Proto se stává, že rodiče z Pardubického kraje dostanou do péče i dítě z kraje jiného. Řeší se i kontakt se sourozenci nebo s biologickými rodiči. S tím jim pomáhá doprovodná organizace.

Účastníci si velmi chválili odbornou přípravu na náhradní rodičovství. Shodli se, že by byla jistě přínosná pro všechny rodiče bez rozdílu. Potvrdili, že mezi kraji jsou v přístupu k pěstounům na úřadech a soudech velké rozdíly. Ten Pardubický patří k nejvstřícnějším.