Podzimní slavnosti: Kůň v hlavní roli i letos!


V období mezi plochodrážním svátkem Zlatou přilbou a vrcholem dostihové sezony Velkou pardubickou se město Pardubice vždy připravuje na podzimní část městských slavností.

Konat se bude tradičně první říjnový víkend. Oslavy začnou v pátek 6. října a vyvrcholí věhlasným dostihem v neděli 8. října.

Koncerty i lampionový průvod 

Nabídnou řadu koncertů, dětská vystoupení, písečnou show, akrobatické vystoupení na koních, tradiční jízdu kočárů i historických vozidel nebo oblíbený lampionový průvod.

Namísto ohňostroje se pořadatelé rozhodli pro ekologičtější variantu zakončení sobotního programu, laserovou světelnou show. I letos se slavnosti ponesou ve jménu koně.

Dostihová symbolika tématem letošních slavností

„Podzimní část slavností je spjata s vyvrcholením dostihové sezony. Jejím posláním je přenést slavnostní atmosféru, kulturu a zábavu do pardubických ulic. Dostihová symbolika, kůň, bude po loňské úspěšné premiéře tématem také letošních slavností. Úctu k erbovnímu zvířeti a dostihové tradici jsme tedy znovu protkali do letošního programu a doufám, že si slavnosti všichni užijeme,“ řekl pardubický primátor Jan Nadrchal.

Ten oceňuje i novinku slavností, laserovou světelnou show nahrazující ohňostroj. „S příchodem podzimu je kulturní a sportovní kalendář našeho města nabitý skvělými akcemi. Ty již řadu let přispívají k bohatému společenskému životu Pardubic. Městské slavnosti jsou jednou z nich. Tento multižánrový festival má velikou oblibu u obyvatel města i jeho návštěvníků, kteří se kvůli nim do města vrací. Dlouho jsme přemýšleli, jak nahradit ohňostroj na Labi, který zbytečně zatěžoval okolí řeky a blízké přírody hlukem a znečištěním vzduchu. Ke slovu se letos dostane laserová světelná show. Věříme, že důvod změny návštěvníci ocení stejně jako její samotné provedení,“ doplnila náměstkyně pardubického primátora pro kulturu Jiřina Klčová.

Spousta zábavy a atraktivní podívané

Dvoudenní festival v ulicích centra města opět nabídne spoustu zábavy a atraktivní podívané. Na pódiu na Pernštýnském náměstí se vystřídá celá řada interpretů včetně oblíbené zpěvačky Moniky Absolonové.

„Divácky oblíbený program, jako je sraz historických vozidel, lampionový průvod či laserová show na Dům hudby, letos opět doplní velmi atraktivní koňský program v ulici U Stadionu. Obyvatelé města i jeho návštěvníci po oba dny ocení oblíbenou Pernštejnskou hospodu na hlavním historickém náměstí a řadu řemeslných stánků. Pro děti budou připravené zajímavé workshopy, vystoupení Pigy a Lily nebo Saxana dětem. Zapojit se můžete do běhu Univerzity Pardubice. Ani letos jsme nezapomněli na spanilou jízdu historických automobilů. Novinkou je vinařský minifestival na zámku a Příhrádku,“ zve na slavnosti Radek Mašík z pořadatelské Máša agency.

Změna lokace i formátu sobotního večera

„Letos kvůli změně formátu měníme i lokaci pořádání závěru sobotního večera. Pětiminutová laserová show bude mapovat příběh města, jeho osobnosti, události, architekturu i jeho symboly. Promítat ji budeme hned ve dvou časech na budovu Domu hudby na Sukově třídě, a to v 19:30 a ve 20:00 hodin. První projekce bude určena především těm, kteří se zapojí do lampionového průvodu, tedy hlavně rodinám s dětmi. Ti, kteří se nezapojí do průvodu, si ji pak budou moci v klidu vychutnat o půl hodiny později,“ sdělila vedoucí oddělení kultury pardubického magistrátu Jana Fiedlerová.

„Hlavní prostor pro diváky bude vyčleněn na Sukově třídě. Zde bude v době lampionového průvodu a v časech projekce kompletně uzavřena Sukova třída pro všechna vozidla,“ upozornila Jana Fiedlerová.

Odkud laserovou show sledovat?

Viditelnost na budovu Domu hudby je na Sukově třídě od zatáčky v prostoru u sochy Rudoarmějce až po křižovatku s ulicí Sladkovského, kde bude končit uzavírka. Projekci půjde sledovat i z dalších míst, například z Tyršových sadů či z druhého zámeckého rondelu.

Kde najdete podrobnější program? 

Podrobný program najdete na https://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023 nebo na facebookové stránce www.facebook.com/Podzimni.mestske.slavnosti.Pardubice.