Přelouč se stává centrem východočeské trasy svatojakubské cesty

Přelouč svatojakubská cestaPoutní cesta do španělského Santiaga de Compostela, kde byl objeven hrob apoštola, svatého Jakuba, vede mnoha zeměmi Evropy. Přes Českou republiku směřují ze severu tři hlavní trasy, ta východočeská z polského Křešova přes Pardubice a Přelouč měří 250 kilometrů. Letos na ní přibydou svatojakubské patníky v patnácti obcích, na jejichž zhotovení přispěl Pardubický kraj.

Centrum svatojakubských poutníků

Přelouč, která se stala centrem svatojakubských poutníků po východočeské trase, odhalila u kostela svatého Jakuba Většího pískovcovou svatojakubskou mušli. Jejím autorem je Roman Morcinek. O instalaci se zasloužilo město Přelouč ve spolupráci s jednotou Orel.

 15 nových patníků

K projektu instalace patníků se symbolem mušle a vzdáleností do Santiaga de Compostela se připojily obce Bukovka, Dříteč, Ráby, Staré Hradiště, Němčice, Svítkov, Srnojedy, Lány na Důlku, Opočínek, Přelouč, Valy – Lepějovice, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem a Zdechovice.

Letos jsme na umístění a výrobu patníků přispěly těmto obcím z programové dotace Pardubického kraje celkem 300 tisíc korun.  Je to značně se rozvíjející druh turistiky, který k nám může přilákat další návštěvníky a ukázat jim zajímavá místa spojená s vyznačenou trasou,“ uvedl radní Pardubického kraje pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.

Přespání v Orlovně v Přelouči

Centrem poutníků v kraji se podle projektové manažerky Zdenky Kumstýřové stala přeloučská jednota organizace Orel. Ta poutníkům nabízí přespání v Orlovně. V letošním roce už této možnosti využilo několik desítek poutníků. Jednotlivé trasy vyznačila podle historických pramenů organizace Ultreia a jsou i ke stažení na webových stránkách.

„Náš kraj se podílí i na vzniku nových propagačních materiálů východočeské trasy. Doufám, že poutníci budou v našem kraji spokojeni,“ řekl jeden z patronů akce, náměstek hejtmana Pardubického kraje pro kulturu Roman Línek.

Poutní památky

Kostel svatého Jakuba Většího v Přelouči se už nějaký čas pyšní poutním kamenem. Ten nechalo instalovat město s účastí spolku Ultreia. K dispozici jsou také informační tabule o svatojakubských cestách.

Samotný kostel ve své románské části ukrývá fresky svatého Petra a Pavla. Město Přelouč má i na hřbitově barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie a evangelický kostel od architekta Rudolfa Kříženeckého.