Sportovní naučná stezka z hlavy 14leté studentky


Pardubickou radnici navštívila 14letá Barbora Samková ze Základní školy Prodloužená Pardubice, aby celému vedení města představila projekt Sportovní naučná stezka. S ním nynější žákyně deváté třídy zvítězila v celorepublikovém finále soutěže Office Arena v kategorii pro základní školy, které se uskutečnilo v budově Microsoftu v Praze.

Office Arena dává žákům a studentům možnosti 

Soutěž Office Arena dává žákům základních a studentům středních škol možnost otestovat své dovednosti v práci s aplikacemi Office. Úkolem je, aby student prokázal znalost kancelářských aplikací a jejich použití v reálném projektu. Tento projekt pak musí ve finálovém kole soutěže obhájit před porotou. Cílem soutěže je, aby měli studenti zájem pracovat s moderními technologiemi.

Po stopách pardubického sportu

Bářiným projektem je sportovní naučná stezka s názvem Po stopách pardubického sportu. Ta by vedla po Pardubicích. Má zhruba 11 kilometrů a 8 zastávek. Každá zastávka je spojena s konkrétním sportem, který se v její blízkosti provozuje. U každé z nich je také soutěž. Za zdolání celé stezky by návštěvník dostal turistickou vizitku. K orientaci po stezce by sloužila mapka nebo brožurka.

U každé zastávky informační tabule i stojany na kola

„Téma sportu jsem si vybrala kvůli tomu, že Pardubice jsou známé jako město sportu. A podobná stezka tady není,“ komentovala svůj výběr 14letá Bára.

U každé zastávky naplánovala informační tabuli i stojany na kola. „Stezka má zhruba 11 kilometrů. Začínala by u sportovní haly na Dašické a končila ve Svítkově u plochodrážního stadionu. Myslím si, že ji budou chtít lidé projet právě na kole. Proto jsem v návrhu počítala i s touto variantou,“ doplnila.

Bára uspěla na nejvyšší úrovni

„Bára v této soutěži uspěla na té nejvyšší úrovni. Po krajském kole ovládla i kolo celorepublikové. Do něj se dostalo 14 žáků a jeden na takzvanou divokou kartu,“ uvedla učitelka ze Základní školy Prodloužená Pardubice Jaroslava Bártlová.

Ta byla Bářinou mentorkou. Na svou žákyni je velmi pyšná. „Když Bára vyhrála, měli jsme všichni obrovskou radost. Přeci jenom zvítězila v soutěži, ve které je obrovská konkurence,“ zdůraznila.

Do Office Areny se zapojilo 120 škol a zhruba 4300 soutěžících. Zhruba polovina z nich byla z kategorie základních škol.

Z nápadu bylo nadšené i vedení města

Z nápadu naučné stezky, která by vedla po stopách pardubického sportu, bylo nadšené i vedení města. A bude usilovat o jeho realizaci.

„Projekt se mi moc líbí. Bára ve 14 letech připravila naprosto perfektní práci. Ta mimo jiné obsahuje i předpokládaný rozpočet. V rámci stezky počítá i s interaktivními prvky,“ sdělil náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce spadá školství i sport.

Ten přivedl Báru na radnici, aby mohla projekt představit ostatním členům vedení města a vedoucím jednotlivých útvarů magistrátu. „Těší mě, že projekt všechny nadchl. Stejně jako mě. Dohodli jsme na sestavení projektového pracovního týmu z jednotlivých odborů i Turistického informačního centra. Ten s přípravou a následnou realizací sportovní naučné stezky pomůže, protože Pardubice jsou městem sportu. Zařadíme jej do přípravy návrhu rozpočtu na rok 2024,“ vysvětlil další postup Jakub Rychtecký.

Náměstek zároveň věří, že projekt získá podporu i u odborných komisí, výborů a v zastupitelstvu, aby se mohl zrealizovat v příštím roce.

Snaha posílit identitu města jako města sportu

Radnice chce tímto krokem nejenom posílit identitu města jako města sportu a rozšířit síť stávajících naučných stezek, jako je fungující stezka Po stopách Silver A.

Ještě letos radnice ve spolupráci s Turistickým infomačním centrem chystá realizaci stezky mapující bývalou vojenskou karanténu na Dukle.

Náklady na stezku by byly do milionu korun

„Zároveň je to také ukázka toho, že věříme mladým talentům a chceme jim v Pardubicích dávat příležitost. I z tohoto důvodu jsme v minulosti zavedli dotační titul na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. Díky tomu jsme pomohli symbolicky přispět na první paddleboardy začínajícím mladým nadšencům. Ty jsou dnes už velmi populární a oživily soutok našich dvou řek,“ podotkl Jakub Rychtecký s tím, že náklady na tuto stezku by byly do milionu korun a realizátorem by bylo město.

Vznik skateparku na Závodu míru

Dalším příkladem spolupráce s občanskou společností byl vznik skateparku na Závodu míru. Ten inicioval studentský a dětský parlament, který je zřízen při radnici.